Technická univerzita v Liberci se v den otevřených dveří pochlubila vynálezy studentů

Studenti Technické univerzity mají dobré jméno nejen v Česku. Vynálezy mladých lidí ze všech fakult liberecké univerzity obdivují návštěvníci veletrhů po celém světě. Nejznámější jsou výrobky z nanovláken, šikovnost studentů z Liberce ale nekončí jen u textilu. To se ukázalo i na včerejším dni otevřených dveří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technická univerzita v Liberci

Technická univerzita v Liberci | Foto: Technická univerzita v Liberci

„Určitě jsou liberečtí studenti dobří, ti z fakulty architektury navrhli mnoho staveb v Liberci, určitě mě taky napadají nanovlákna na textilní fakultě,“ odpovídá bez váhání návštěvnice dne otevřených dveřní na otázku, co si v souvislosti s univerzitou vybaví.

Má pravdu, textilní fakulta má šikovné studenty. Tento týden představili veřejnosti speciální novou látku prowell.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dni otevřených dveří na Technické univerzitě v Liberci se byla podívat redaktorka Šárka Škapiková

„Jedná se o komfortní tkaninu, která kombinuje dvě vlastnosti, saje od těla vlhkost a hřeje. Základním určením látky jsou župany a koupelnový textil a podobně. Zaměřili jsme se i na vzhled, kdy jsme chtěli, aby to bylo co nejméně objemné a použitelné třeba pro sportovce, do wellness, ale také třeba tam, kde jsou dlouhodobě nemocní,“ vysvětluje děkanka Jana Drašarová.

Funkčním županem však úspěchy technické univerzity nekončí, jak se mohou přesvědčit návštěvníci dne otevřených dveří. Robota jménem NEO představují studenti na fakultě mechatroniky.

„Já tady mám na starosti prezentaci humanoidního robota. Toho robota zakoupila univerzita a my ho tady programujeme tak, aby uměl reagovat na kontakt s člověkem, rozuměl třeba příkazům, uměl komunikovat,“ popisuje jeden ze studentů.

50centimetrový bílooranžový robot už něco umí. Na pohlazení po hlavě odpovídá robot pozdravem, vzápětí si spustí hudbu a tančí.

Spolupráce s Českým rozhlasem

V další učebně jménem smart room představují další vynálezy, třeba fyzikální simulaci jisker. Studenti ale vynalezli i mnohem praktičtější věci, například rozpoznávání řeči na mobilním zařízení. Je určeno pro ty, kteří nemají k dispozici na psaní do mobilu ruce a mohou do telefonu zprávy jen diktovat.

Učitel ve smart roomu ukazuje také vyhledávání v živých archivech. Vyhledat něco v textovém souboru totiž problém není. Ale ve zvukovém už ano.

„To znamená, my se snažíme to samé převést do hledání ve zvukových archivech, v současné době tedy spolupracujeme s Českým rozhlasem, který má zvukové archivy,“ vysvětluje pedagog.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme