Třebíč získala pozůstalost po bývalém starostovi Janu Kubešovi

Třebíči se podařilo získat unikátní dobové dokumenty. Patřily bývalému starostovi Janu Františku Kubešovi, který řídil město na přelomu 19. a 20. století. V té době ovládala třebíčskou radnici německá menšina, Kubešovi se podařilo ve volbách zvítězit a převzít vedení města do svých rukou. Byl jedním z nejoblíbenějších starostů v historii Třebíče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radnice Třebíč | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

„Potomci, kteří dnes žijí v Praze, se nám ozvali a věnovali nám poměrně velké množství archiválií,“ říká třebíčský kronikář Ivan Přibík.

Jsou mezi nimi dobové fotografie, spousty dokumentů nebo výtisky novin. Nechybí ani rukopisy, certifikáty a vysvědčení.

Třebíčská archivářka Jitka Padrnosová je především ráda, že dokumenty neskončily někde na aukcích, nebo dokonce na smetišti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokumenty, které připomínají bývalého starostu Třebíče, si prohlédl Michal Malý

Žádná senzace ale mezi materiály není, kromě zdravotního posudku od tehdejšího lékaře. „Pan lékař zřejmě usoudil, že „v" je tvrdá souhláska a zásadně po „v" píše tvrdé y, dokonce i ve slově vidět,“ komentuje Padrnosová.

Posudek patří příbuznému rodiny Kubešů Aloisi Sobotkovi, tehdejšímu řediteli Masarykovy školy v Třebíči. Dobové dokumenty starostu Jana Kubeše pomáhají lépe vykreslit jako reálnou postavu, v čemž archivářka Jitka Padrnosová spatřuje největší význam a odkaz pozůstalosti.

„Člověk se jakoby zosobní. Není jen legenda úžasného pana starosty, ale stane se z něj díky těm dokumentům člověk z masa a kostí,“ dodává Padrnosová.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme