Unikátní Dřevěnku opravují v Úpici na Trutnovsku, rekonstrukce začala před šesti lety

Nejstarší obytný dům postavený v Evropě z celých kmenů prochází od roku 2008 rozsáhlou rekonstrukcí. Na opravy ale chybí peníze. Dřevěnka v Úpici na Trutnovsku je památkově chráněná, a při úpravách je proto cílem zachovat co nejvíc původních prvků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s vrtačkou (ilustrační foto)

Práce s vrtačkou (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Předpokládalo se, že úpravy národní kulturní památky vyjdou na zhruba 13 milionů korun.

Pokud se ale připočítají náklady na opravu přilehlého hospodářského objektu, tak se rozpočet vyšplhá na téměř dvojnásobek.

Zatím město zaplatilo více než devět milionů, z toho polovinu ze svého rozpočtu, zbytek díky podpoře kraje a státu.

Příští rok se město pokusí získat dotaci od EU. Bez ohledu na to, jestli uspěje, budou opravy pokračovat minimálně další čtyři roky.

Nejstarší dřevěnou stavbu svého druhu v Evropě má v pronájmu spolek Chalupění, který před začátkem rekonstrukce sehnal více než tisícovku historických exponátů. Většinu z nich by po znovuotevření mohli obdivovat návštěvníci v připravovaných výstavních prostorech.

Část Dřevěnky poslouží jako kavárna, popřípadě čajovna. V patře by měl vzniknout také byt, ve kterém by mohli zájemci přespat a zároveň si vyzkoušet, jak se žilo v minulosti.

Stavbu tvoří až dvacet metrů dlouhé kulaté trámy o průměru 30 centimetrů. Z takzvaných kuláčů se většinou stavěly hospodářské stavby, například sýpky nebo stodoly.

Písemné doklady o úpické Dřevěnce pocházejí z roku 1559, kdy ji koupil Jan Trnka. Od poloviny osmnáctého století fungovala 257 let jako hospoda.

Václav Plecháček, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme