V Hájově na Novojičínsku se dal do pohybu svah, obyvatelé ho sledují s obavami

V Hájově na Novojičínsku se začal sesouvat svah. Obyvatelé místní části Příbora teď s obavami sledují, jak se půda s několika stromy pohybuje směrem k silnici. Volají po bezpečnostním opatření, které by zabránilo tomu, aby se kopec nesesunul na hlavní komunikaci v obci nebo neujel s domy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbor | Foto: Ľubomír Smatana

Přímo nad svahem žije rodina paní Kláry. Sesouvání svahu podle ní začalo už před sedmi lety a mají z něho docela obavy.

„Máme strach, protože tohle máme do budoucna jako stavební pozemek. Chtěli bychom tam třeba pro děti postavit další dům. Naštěstí jsou tam stromy, které to ještě držely, ale jak přišla velká voda, tak se to sesunulo definitivně,“ popisuje paní Klára.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svahu, který se dal do pohybu na Novojičínsku, natáčela redaktorka Jana Jeckelová

Že je svah v neutěšeném svahu, ví i sociálnědemokratický starosta Příbora Bohuslav Majer. „Zjišťujeme jeho vlastnosti. Byla tam pracovní skupina složená z vlastníků komunikace, pozemků, toho, kdo vlastní telefonní vedení. Přizván byl geolog,“ upřesňuje Majer.

Proč k sesuvu svahu došlo, se zatím přesně neví. „Jednak to mohla být určitá eroze půdy zapříčiněná, ale to jsou spekulace, tím, že se tam dělal výkop k protažení telefonního kabelu, čištění příkopu, může to být i pohybem těžší techniky. Svah je totiž k vozovce velice strmý,“ doplňuje Majer.

O tom, jakým způsobem svah zabezpečit, rozhodne vedení města během následujících týdnů. Rodiny z domů okolo podle něj aktuálně ohroženy nejsou.


Zvětšit mapu

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme