V Praze letos přibylo dopravních nehod, každý šestý řidič z místa ujel

Přes 15 tisíc dopravních nehod vyšetřovali od ledna do října policisté na území Prahy. Těžce se při nich zranilo téměř 200 lidí a 26 osob zemřelo. Polovina z nich byli chodci. Podle policie je letošní bilance horší než loni. Na vině jsou hlavně řidiči osobních aut, kteří se plně nevěnovali řízení, nebo jeli příliš rychle a bezohledně. Asi šestina z nich navíc z místa nehody ujela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následek dopravní nehody | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na pražských silnicích se od ledna do října stalo zhruba o 600 dopravních nehod víc než za stejné období loňského roku a zemřelo při nich o tři osoby víc než v roce 2012. Výrazně přitom přibylo usmrcených chodců. Těch pod koly aut zahynulo oproti loňským devíti celkem 14 a tři další v průběhu prvních dvou listopadových týdnů.

Drtivou většinu dopravních nehod přitom podle šéfa pražské dopravní policie Pavla Švrčuly opět zavinili řidiči motorových vozidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O statistiku dopravních nehod v Praze se zajímala redaktorka Evelýna Kulíšková

„Hlavní příčiny dopravních nehod - nepřiměřená rychlost, 1038 dopravních nehod. To je nárůst o 7,1 procenta. Usmrcených osob je tam 5. Nesprávné předjíždění – 81 nehod, to je nárůst 0,6 procenta. Nedání přednosti - 3804 dopravních nehod," vyjmenovává Švrčula s tím, že nejčastější příčinou nehod je nesprávný způsob jízdy.

„To je nedodržení bezpečné vzdálenosti. Řidiči jedou v kolonách, nedobrzdí a dochází k těm drobným dopravním nehodám. Nevěnování se řízení - třeba někdo si ladí rádio, jiný telefonuje za jízdy," zmiňuje šéf pražské dopravní policie.

Alarmující je také počet nehod, které se staly pod vlivem alkoholu. V polovině z 387 případů totiž podle Švrčuly bourali velmi podnapilí řidiči.

„Zarážející je to, že přesně 52,2 procenta nehod zavinili řidiči s naměřenou hodnotou přes 1,5 promile. To už člověk ztrácí nad sebou kontrolu a jsou to už takové hraniční výsledky, že když si někdo dovolí v takovém stavu vůbec sednout za volant, ohrožuje všechny účastníky silničního provozu," poznamenává Švrčula.

Od nehody ujede 17 procent řidičů

Výraznější nárůst zaznamenali pražští policisté v počtu případů, kdy řidiči ujeli z místa nehody. Za deset měsíců policie eviduje přes 2600 takových situací.

„Z místa dopravní nehody ujede 17 procent lidí, takže zde vidíme, že lidé nemají čisté svědomí, nechtějí se hlásit k dopravní nehodě, ať je to z důvodu pojistky atakdále. Případně někteří ani nevlastní řidičské průkazy.“

„V poslední době se nám dost projevuje, že na znamení hlídky nezastaví a snaží se ujet třeba z toho důvodu, že řidič je vybodovaný, je pod vlivem alkoholu," dodává šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme