Ve školách na Pardubicku startuje projekt prevence rasismu a xenofobie

Prvňáčci z Pardubického kraje se budou učit, jak se chovat ke kamarádům jiné pleti a národnosti. Pilotní projekt s názvem Nejsem z Marsu připravilo sdružení Koalice nevládek Pardubicka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Rasismus, xenofobie, intolerance, rasové předsudky… Jasně vysvětlit tyto pojmy má problém i řada dospělých. Jak obtížné to potom musí být pro prvňáčka, který se každý den pohybuje v multikulturním prostředí.

Koalice nevládek v Pardubickém kraji se proto rozhodla nabídnout školám v kraji svůj projekt s názvem Nejsem z Marsu. „Hlavně je zaujala jedinečná metoda sociálního divadla,“ říká manažerka Hana Weissová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt Nejsem z Marsu přiblížila v Ranním Radiožurnálu redaktorka Drahomíra Bačkorová.

Prvňáčci pod vedením učitelky hrají scénky z běžného života. „Jeden je například zástupcem určité minority, druhý je Čech a řeší spolu běžnou životní situaci. Učitel pak s dětmi situaci rozebere a vysvětlí, co dělaly špatně, co dobře, jak by se mohly zachovat lépe,“ přiblížila manažerka.

Projekt není samoúčelný. Konkrétně v Pardubickém kraji pracují tisíce cizinců ze třetích zemí a jejich děti tam chodí do školy. Právě ony spolu s Romy bývají nejčastějšími terči xenofobiích útoků a předsudků.

Katka Brezovská, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme