Začíná Úštěcký advent, historické město zaplní přes 150 řemesel a 60 účinkujících

Více než 150 řemesel, 60 účinkujících a tisíce návštěvníků. Tak vypadá každý rok před Vánoci historické centrum Úštěku na Litoměřicku. Každý rok tu na náměstí přilétají andělé a ani ten letošní, který se koná právě dnes, nebude výjimkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úštěcký advent. Letící andělé | Foto: Tomáš Mařas

Historie Úštěckého adventu začala před 13 lety, kdy se konal první slet andělů v kostele sv. Petra a Pavla v Úštěku.

Anděl tehdy letěl jeden dopoledne a odpoledne. Dnes létají tři najednou, třikrát za den - hodinu před polednem, v půl třetí a za tmy v 17 hodin.

Návštěvníci dnes mohou potkat také tři anděly na chůdách, kteří před sletem rozdávají dětem andělská přáníčka, která poté pošlou po svých bratříčcích přímo do nebe. Úštěk byl prvním městem v republice, kde přilétali andělé.

Na slet andělů přivedl pořadatele akce Libora Uhlíka před třinácti lety článek o tradičním létajícím andělovi na náměstí sv. Marka v Benátkách. V té době už pořádal akce jako Úštěcké velikonoce, Piráti na jezeře a Historický jarmark. Tehdy ho napadlo uspořádat ve městě pohodový, staročeský advent, ale s originálním nápadem.

Úštěcký advent je kromě andělů plný řemeslných stánků, od keramiků, dráteníků až po svíčkaře, skláře nebo výrobce vánočních aranží a ozdob. Nechybí několik druhů svařeného vína a medoviny, opékané sele, staročeské placky nebo koláčky.

Úštěcký advent | Foto: Tomáš Mařas

Až do 17 hodin se starobylý Úštěk promění na vánoční městečko plné andělů, divadla, staročeských vánočních zvyků, koled, řemesel, soutěží pro děti, prohlídek kostela s betlémem, šatlavy nebo čertovského muzea.

Pro děti je připravený dřevěný kolotoč, svezení na poníku i koni, historická střelnice, nebo se mohou nechat vyfotit u živého betléma se zvířátky nebo andílky.

Loni se přijelo podívat na Úštěcký advent kolem 8 000 návštěvníků, rekord byl při pěkném počasí přes 10.000 lidí.

Úštěcký advent. Andělé na chůdách | Foto: Tomáš Mařas

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme