Základny záchranné služby na jižní Moravě zůstanou dál bez lékaře, jen se zdravotníkem

Základny zdravotnické záchranné služby v Mikulově, Slavkově a Velkých Opatovicích zůstanou i nadále bez lékaře, pouze se zdravotníkem. O změnách rozhodl Jihomoravský kraj letos v létě. Nejnovější analýza potvrdila, že se nijak neprojevily na kvalitě a dostupnosti péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranná služba | Foto: Petr Kološ

Podle analýzy, kterou kraj zpracoval, měli záchranáři v kraji za tři měsíce asi 22 tisíc výjezdů.

„Počet výjezdů lékařů poklesl z 9300 v loňském roce na 7900. Oni jezdí ke všem zásadním a závažným věcem. Nestalo se v žádném případě, že by nedorazil lékař tam, kde byl nutný,“ říká jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD s tím, že záchranka garantuje všem obyvatelům kraje dodržení dojezdové doby i poskytnutí odpovídající péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách na základnách zdravotnické záchranné služby natáčel redaktor Michal Záboj

Proti novému systému protestovali peticí lidé v Mikulově. Podle starosty Rostislava Koštiala z ODS chtějí, aby na mikulovské stanici sloužil jako dříve i lékař:

„Nemáme LSPP, nemáme nemocnici, takže ta zdravotnická dostupnost je pro tento region určitě složitější než třeba v okresních městech, kde je nemocnice.“

Kraj bude situaci na jednotlivých výjezdových stanovištích záchranky i nadále sledovat a o případných změnách chce se samosprávami jednat.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme