Zaniklé šumavské obce připomínají tabule s dobovými fotografiemi
Turisté se na Šumavě mohou vydat po stopách zaniklých obcí. Správa parku označí třicet míst, na kterých se osady dříve nacházely. Netradičně řešené panely najdou zájemci po celé Šumavě, od Železné Rudy až po Lipno. Často navíc v místech, kde si už dnes vesnici dokážeme představit jen stěží.
Na místě vesnice Vchynice - Tetov dnes nic nenasvědčuje tomu, že tady někdy stála lidská obydlí.
„Laik ta místa dneska opravdu těžko najde. Právě k tomu slouží tyhle informační cedule, které ukáží, že to tu ne vždycky mělo pouze přírodní tvář, ale že tu pulzoval život,“ vysvětluje autor projektu Josef Štemberk ze Správy Národního parku Šumava.
Turisté se na Šumavě mohou vydat po stopách zaniklých obcí. O nový projekt se zajímala Jitka Englová
Jak dále popisuje, samotné informační tabule mají netradiční podobu. „Připomínají otevřené rodinné album s fotografiemi.“
Podobný osud jako Vchynice - Tetov měly na Šumavě desítky dalších osad. Podle Josefa Štemberka správci parku vybírali ty, které jsou známé, nacházely se v místě turistických tras a existovaly k nim dobové fotografie.
Projekt Historické album Šumavy přišel zhruba na půl milionu korun, a pokud se někdo bude chtít vydat po stopách zaniklých obcí, pomohou mu i informační materiály.
„Pracujeme jak na webové prezentaci, tak samozřejmě na prezentaci pomocí jednoduchých letáků, aby lidé věděli, kde zhruba jsou alba umístěná,“ doplňuje mluvčí parku Jan Dvořák.
Všech 30 tabulí chce správa parku osadit do poloviny října.