Německý trenér Springstein čelí podezření z genového dopingu

Genový doping, o kterém se zatím mluvilo čistě v teoretické rovině, se podle renomovaného německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung stal smutnou realitou. Podle něj se prvním protagonistou, nebo prvním odhaleným protagonistou, této formy dopingu stal známý německý atletický trenér Thomas Springstein. Ten se u soudu v Magdeburku zodpovídá z jiných dopingových prohřešků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Springstein | Foto: AFP

Novináři Frankfurter Allgemeine odhalili v soudních spisech magdeburského případu Springsteinovu e-mailovou korespondenci, která má trenéra ve věci genového dopingu silně kompromitovat. Springstein v e-mailech zmiňuje substanci Repoxygen, kterou vyrábí jedna britská firma zabývající se genetickými technologiemi. Repoxygen, prakticky nezjistitelná látka, má posilovat erythropoetin (EPO) ve svalových buňkách a nepřímo tak stimulovat tvorbu červených krvinek.

"Nový Repoxygen je těžko k mání. Prosím, dej mi brzy nové instrukce, abych si mohl produkt před Vánocemi objednat...," stojí v jednom z e-mailů v zabaveném Springsteinově notebooku.

Světová antidopingová agentura (WADA) považuje genový doping za životu nebezpečný. Podle amerického antidopingového specialisty Larryho Bowerse je Repoxygen vážnou hrozbou. Účinky této látky se ale podle něj dají soustavným sledováním hladiny hemoglobinu odhalit. "Je to horší než doping z časů NDR a brutálnější, než činnost americké laboratoře Balco," řekl novinářům uznávaný německý expert Werner Franke, který se s důkazním materiálem Frankfurter Allgemeine seznámil.

Německý list se na základě shromážděných důkazů domnívá, že Springstein možná vystavil tomuto riziku svou životní partnerku Grit Breuerovou. Tato dvojnásobná mistryně Evropy patřila v devadesátých letech k nejlepším německým atletkám. Ona i její kolegyně, svého času nejlepší sprinterka planety Katrin Krabbeová, byly přistiženy při dopingu. Zatímco Krabbeové aféra zničila kariéru, Breuerová se po vypršení trestu na ovály úspěšně vrátila. Obě byly svěřenkyněmi Thomase Springsteina, kterého ještě v roce 2002 vyhlásil Německý atletický svaz trenérem roku.

Teď se Springstein před soudem v Magdeburku zodpovídá z toho, že v roce 2003 minimálně třikrát podal zakázané podpůrné prostředky nezletilým atletům. Kromě toho měl v pěti případech bez patřičného oprávnění aplikovat injekčně homeopatika. Hrozí mu za to až 10 let vězení.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme