Rusové jsou v podezření, že manipulovali s daty pro Světovou antidopingovou agenturu

Světová antidopingová agentura WADA má pochybnosti o pravosti dat, která získala z moskevské laboratoře v souvislosti s obřím skandálem v ruském sportu. Jak s odkazem na nejmenovaný zdroj informovaly zahraniční agentury AFP a AP, existuje podezření, že s daty bylo manipulováno. Příslušná kontrolní komise připravila zprávu, kterou má v pondělí předložit výkonnému výboru WADA.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světová antidopingová agentura WADA (archivní foto) | Zdroj: Reuters

WADA získala data z moskevské laboratoře po delších průtazích na začátku tohoto roku. I přes nedodržení dohodnutých termínů ale neobnovila suspendaci ruské agentury RUSADA, která předtím měla tři roky zastavenou činnost v souvislosti se systematickým krytím dopingu na vrcholných akcích včetně zimních olympijských her v Soči v roce 2014.

‚V první vlně je víc než stovka případů.‘ Agentura WADA odhalila vážný doping u ruských sportovců

Číst článek

Data mají sloužit k přesnému rozklíčování jednotlivých případů, do konce roku měla WADA v úmyslu předat národním federacím na tři stovky nejpodezřelejších kauz.

Pokud by se podezření potvrdilo, deset měsíců před olympijskými hrami v Tokiu by to mohlo mít pro ruský sport opět vážné důsledky. Na zimních hrách v Pchjongčchangu mohli ruští sportovci startovat jen pod neutrální vlajkou.

Nové podezření nedává velké naděje ani ruskému atletickému svazu na zrušení suspendace, které by na poslední chvíli umožnilo vyslat na mistrovství světa do Dauhá oficiální tým. V pondělí o tom bude rozhodovat vedení světové federace IAAF, vyhlídky na ukončení trestu trvajícího od listopadu 2015 ale byly podle médií tak jako tak slabé. Šampionát začne v pátek a startovat na něm má pod neutrální vlajkou 29 ruských atletů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme