Fotbalový svaz nejspíš čeká stěhování na kraj Prahy
Zní to jako nepovedený žert, ale centrem českého fotbalu se za pár let možná stanou Lipence. Tedy vesnice, která už je nějaký ten pátek okrajovou částí Prahy. Pracuje se na tom postupně.
Nedávno se tam hrála tradiční exhibice s účastí řady bývalých reprezentantů, předseda svazu Ivan Hašek v Lipencích bydlí a stěhovat se tam výhledově může celý fotbalový svaz. Nedělní svazová valná hromada totiž může dát povel k výstavbě nového sídla právě na jižní pražské periferii.
"My jako národ jsme velmi sofistikovaní v hledání různých vazeb, ale opravdu to není závislé na osobě Ivana Haška. rozhodně to nestavíme kvůli němu. Ta lokalita byla vybrána jako nejlepší a my ten záměr naprosto odhalíme všem delegátům valné hromady a bude v jejich rukou, jak se rozhodnou," říká místopředseda fotbalového svazu Jindřich Rajchl o chystané akci, která - pokud k ní dojde - bude opravdu megalomanská.
Spolyká peníze v řádech stovek miliónů korun, které by měly připlout mimo jiné z výdělku za prodej někdejšího svazového sídla v Kozí ulici a také z grantů FIFA a UEFA.
To s sebou ale nese nutnost vybudovat nejen administrativní budovu, ale také tréninkové centrum se stadionem o minimální kapacitě 1500 diváků, takže svaz podle Rajchla musí rezignovat na případnou snahu zachovat si prestižní adresu aspoň v širším centru Prahy.
"V centru takový prostor, který by to nové sídlo včetně hřiště zabralo, nenajdete. Bude záležet na delegátech valné hromady, kteří rozhodnou, kam ty peníze budou směřovat a jak se bude Českomoravský fotbalový svaz nadále vyvíjet," přehazuje odpovědnost částečně na širší spektrum fotbalových funkcionářů Rajchl.
Nicméně delegáti budou rozhodovat jen o tom, jestli nové sídlo postavit, nebo nepostavit. Pokud projektu dají zelenou, Lipence jako lokalita už jsou jisté. Podle Rajchla vyhrály jakýsi interní konkurs o dvou účastnících.
Hotovo za tři roky?
"Jednou lokalitou byly Hostivice, druhou Lipence. Ze všech kritérií, které jsme hodnotili, nám Lipence vyšly lépe. Proto budeme tento záměr předkládat valné hromadě ke schválení. Pokud nám dá zelenou, budeme ho rozpracovávat dál. Pokud se ten projekt ukáže jako realizovatelný a ufinancovatelný, tak jej následně předložíme valné hromadě k definitivnímu schválení," vysvětluje Rajchl.
"Část pozemků bychom koupili, část bychom měli v dlouhodobém pronájmu. Jsou to společnosti, které opravdu nejsou na nikoho vázány. Realistický termín dokončení je rok 2014," dodává.
Jako jedinou konkrétní výhodu uvedl Jindřich Rajchl varianty Lipence uvedl snadnou dostupnost autem z pražského obchvatu. Nechme se překvapit, jaké argumenty přibudou na nedělní valné hromadě.