Čtyřkajak věří, že i přes dopingovou aféru má natrénováno na jednu z medailí

Když sportovec nemůže nějakou dobu závodit, může být při návratu na start pořádně hladový po úspěchu. Stejné to je i v případě rychlostního kanoisty Jana Štěrby, který po nepříjemné dopinkové kauze a následných soudních procesech nasedl zpátky do českého čtyřkajaku. A to tak, že si v něm se svými reprezentačními kolegy vyjel účast v olympijském finále.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba na čtyřkajaku | Foto: ČTK

Jeho vysoké startovní číslo prozrazuje, že se s ním příliš nepočítalo. Zatímco kolegové ze čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil a Josef Dostál mají na bílém poli černé dvaasedmdesátku, čtyřiasedmdesátku a šestasedmdesátku, on závodí s dvěstěpadesátkou. Tolik borců ani ve startovní poli nebylo.

Jan Štěrba si prožil složité období, bojoval za své očištění v dopinkové kauze, a kolegové, aby na olympijských hrách nepropadli, trénovali nějakou dobu s náhradníkem Pavlem Davídkem.

„Může to nakopnout, což doufám, že se stane, ale na druhé straně tady je i možnost, že na nás padlo to, čím jsme si prošli, že se najednou něco nedaří. Může to být na obě dvě strany,“ věřil, ale netušil zároveň těsně před startem šéftrenér rychlostních kanoistů a zatím poslední český olympijský medailista tohoto sportu Martin Doktor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hladový čtyřkajak touží z kanálu Eton Dorney vylovit medaili

Odpoveď čtyřkajaku je ale zatím přesvědčivá: Solidní výkon v rozjížďce, kde chyběla jedna desetina na přímý postup do finále, a následná technicky čistší jízda v semifinále, která bezpečně stačila na účast ve čtvrtečním boji o medaile.

„Samozřejmě to je negativní, protože to ovlivnilo přípravu. Energii jsem musel tříštit na trénink a svoji obhajobu spojenou s cestováním do zahraničí, ale teď když už jsme tady, tak nezbývá než za to vzít. Člověk se z toho nesmí hroutit, musí ho to nakopnout a ještě více zabojovat,“ říká Jan Štěrba, a z těch slov vyplývá, že vlastně jiná možnost ani není.

„Byli jsme z toho všichni nervózní, ale jsme všichni rádi, že to takhle dopadlo,“ tvrdí Josef Dostál a další člen posádky Lukáš Trefil k tomu dodává:

Český čtyřkajak i deblkanoe si na OH zajistily finále

Číst článek

„Určitě nás to spíš nakoplo. Možná jsme před olympiádou kvůli tomu dění kolem nenatrénovali tolik, kolik by se mělo. I tak si myslím, že nám to dost jde. Semifinále bylo dost unavené. Byla to opravdu hodně drsná jízda. Šlo o to postoupit z jakéhokoli místa. Ve čtvrtečním finále do toho půjdeme s čistou hlavou.“

A v ideálním případě tak, že by si český čtyřkajak vyjel některou z medailí, přestože teď v rozjížďce a v semifinále dohromady se třemi posádkami prohrál.

„Myslím si, že o medaili můžeme bojovat. V Duisburgu jsme také postoupili ze druhého místa do finále a pak tam vyhráli o pořádný kus. Tím, že jsme skončili druzí v rozjížďce a třetí v mezijízdě, není vůbec nic ztraceno. Naopak nás to víc nakopne do finále,“ věří Daniel Havel, a stejně tak Josef Dostál:

„Rozjížďka a semifinále je jedna věc, ale ve finále se karty rozdávají znovu.“

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme