Moderní pětibojaři doufají ve změnu technologie terčů

Měl to být posun vpřed a možnost ještě většího přiblížení moderního pětiboje sportovním fanouškům. Tedy zavedení laserové technologie střelby v rámci závěrečné kombinované disciplíny před touto sezónou. Částečně se podařilo, jenže do celého procesu až příliš zasahují problémy s terči a potažmo regulérností řady i těch nejdůležitějších závodů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětibojař David Svoboda

Pětibojař David Svoboda | Foto: Vít Chalupa

Posledním příkladem bylo finále Světového poháru v Londýně, kde byl mezi postiženými i David Svoboda, aktuální pětibojařská světová jednička a evropský šampión.

V závěrečné kombinované disciplíně útočil Svoboda na stupně vítězů, jenže terč odmítl zaznamenat jeho zásahy laserovou pistolí. Český favorit skončil až ve druhé desítce a v cíli byl pořádně naštvaný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderní pětibojaři doufají ve změnu technologie terčů pro střelbu

„Aby se mnou jen tak nezametli, řekl jsem svoje výtky a názory velmi důrazně, aby to oslovilo a něco udělalo s lidmi, kteří jsou za to zodpovědní. Vím, že komplikace s laserovou střelbou se občas objeví, mně se to ale doteď vyhýbalo. Tak doufám, že jsem si to teď vybral, pravděpodobnost, že by se to v letošní nebo příští sezoně opakovalo, se tím snižuje,“ přeje si Svoboda.

Není to ale příjemné, jít do závodu s vědomím, že vás může srazit chyba technologie, kterou neovlivníte, říká další špičkový český moderní pětibojař Ondřej Polívka.

„Člověk na to trochu myslí, trochu se toho bojí, ale přímo v závodě nad tím asi neuvažuje. Jít do závodu s tím, že se mi rozbije terč, to asi ani nemá cenu do něj vůbec nastupovat. Člověk do toho musí dát všechno a doufat, že bude mít štěstí a nedostane špatný přístroj.“

Zbytečně rychlý přechod

Přechod na laserovou střelbu je zbytečně rychlý, technologie nevyzkoušená, upozorňoval trenér české reprezentace moderních pětibojařů Jakub Kučera už před touto sezónou, když mezinárodní federace novinku schválila.

A kritizoval také to, že zařízení bude dodávat výhradně německá firma AJ KJÚ Shooting. Po problémech už tato idea ztrácí na síle.

„Už před čtyřmi týdny se na Kremlin Cupu v Moskvě se střílelo na technologii české firmy Apeom. Mám informace, že na aktuálně probíhajícím armádním mistrovství světa v Rio de Janeiru se střílí na francouzský systém. Zřejmě už i představitelé mezinárodní federace cítí, že rozhodnutí, že všechno zastřeší jedna firma, bylo chybné, a budou se snažit situaci nějak řešit. Otázka je, nakolik uspokojivě jsou schopní to vyřešit ještě v letošní sezoně,“ přemýšlí Kučera.

Tato otázka by ale měla být vyřešena hlavně pro příští, olympijskou sezónu. Podle Jakuba Kučery by se na tom mohli výrazně podílet právě Češi.

„Mám interní, ještě ne úplně potvrzené informace, že už mistrovství světa by se mělo střílet na českou technologii, protože test, který probíhal právě na Kremlin Cupu, byl úspěšný. Myslím, že také Rusové, kteří na německou technologii doplatili na úvodních závodech Světového poháru, neustoupí a pravděpodobně to dotáhnou do konce v tom smyslu, že v podobě, v jaké byla technologie prezentována při finále Světového poháru, se to už nestane.“

Snad se nic podobného jako v Londýně nestane ani ve druhé polovině příštího týdne, kdy moderní pětibojaři budou v anglickém Medway bojovat o evropské tituly.

Filip Šedivý, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme