Triatlonista Čelůstka měl úspěšnou sezonu

Nikoliv Filip Ospalý nebo Martin Krňávek, ale Jan Čelůstka je aktuálně nejlepším z českých triatlonistů na olympijské trati. Přestože jeho jméno není až tolik známé, je to právě on, kdo je z Čechů nejvýš v olympijském žebříčku. Ten rozhodne o účastnících závodu v Londýně 2012. A Čelůstka je aktuálně 25.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Čelůstka | Foto: tritraining .cz

Jan Čelůstka se narodil dvaadvacátého března 1982 ve Zlíně. Prvním sportem, kterému se věnoval, bylo plavání. K němu poté přibral cyklistiku a běh, a tak se zrodil triatlonista.

,,Viděl jsem, že v plavání asi nemám na úplnou špičku. Navíc jsem si v létě zkusil triatlon, který mě úplně pohltil. Kombinace tří disciplín, žádné sterilní prostředí bazénu," říká Čelůstka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Triatlonista Čelůstka měl úspěšnou sezonu

K tomu se přidal plavecký trenér, který nechtěl, aby talentovaný mladík tříštil své síly na dva sporty. Možná doufal, že ho udrží u bazénu, ale stal se úplný opak. Od roku 2003 závodí Čelůstka v triatlonu. Největších úspěchů ale dosáhl až v uplynulé sezoně 2010.

,,Na začátku sezony jsem měl cíl přiblížit se ve Světových pohárech nejlepší desítce. Do té doby bylo mým maximem dvanácté místo. A hned v prvním závodě jsem skončil osmý, což mě nakoplo. Věděl jsem, že jsem měl dobrou přípravu a i další dva závody mě utvrdily v tom, že na nejlepší desítku mám."

Jak by ne, když v obou v první desítce opravdu skončil. Nejdříve si polepšil o jednu pozici na sedmou příčku, kterou obsadil v maďarském Tiszaújvárosi, poté v korejském Tongjongu dokonce bojoval o umístění na stupních vítězů a nakonec zůstal těsně pod nimi čtvrtý..

,,Mě o to připravila sporná penalizace. Dostal jsem ji za údajné odložení svých věcí mimo svůj prostor, takže jsem musel odstát patnáct sekund. Tvrdili mi, že mají důkazy, ale po závodě by nikdo nebyl schopný mi ukázat fotografii nebo záznam. Už je ta křivda menší, ale stále ji cítím," přiznává.

Není závod jako závod

V seriálu mistrovství světa se ale Jan Čelůstka Top 10 ani nepřiblížil, ve svém nejlepším ze čtyř triatlonů doběhl dvacátý. Zdánlivý rozpor mezi výsledky v obou sériích není až tak složité rozklíčovat.

,,Určitě to je tím, že rozmělnili závody. Díky tomu, že přidali závody, jich je celkem tolik, že nikdo nezvládne objet všechny. Série mistrovství světa je o něco lépe bodována a soustředí se na ni ti nejlepší. Také tam přijedou v té nejlepší formě, zatímco Světový pohár nejedou všichni v top formě," vysvětluje Jan Čelůstka.

V tomto roce se adept londýnské olympiády zúčastnil ještě jednoho závodu Evropského poháru, ve kterém obsadil druhou příčku, a pak také evropského šampionátu. V jeho výsledkové listině figuroval Jan Čelůstka na osmnácté pozici.

Martin Charvát, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme