Jizerskou padesátku vyhrál Nor Pedersen, Řezáč dojel sedmý. Nejely mi z kopce lyže, litoval

Ve 48. ročníku Jizerské padesátky zvítězil norský běžec na lyžích Morten Eide Pedersen. Na zkrácené trati, jejíž délku organizátoři kvůli oblevě upravili z tradičních 50 kilometrů na 45, si pro 7. místo dojel Stanislav Řezáč. V ženském závodě triumfovala česká rodačka reprezentující Rakousko Kateřina Smutná.

Morten Eide Pedersen se raduje ze svého prvního vítězství na Jizerské padesátce

Morten Eide Pedersen se raduje ze svého prvního vítězství na Jizerské padesátce | Zdroj: ČTK

Pedersen poodjel početné vedoucí skupině, ve které se nacházel i Řezáč, asi 18 kilometrů před cílem. V úniku ho doprovázeli ještě krajané Petter Eliassen a Trod Asle Gjerdalen. Ten ale tempo prvních dvou časem nevydržel.

O vítězi se rozhodlo na posledním kilometru, kdy Pedersen, jehož lyže jely viditelně lépe než ty Eliassenovy, nastoupil svému v tu chvíli už svému jedinému soupeři. V sérii Ski Classics vyhrál Pedersen vůbec poprvé.

00:00 / 00:00

Škoda, že mi ke konci nejely lyže, smutnil po Jizerské padesátce Řezáč

„Umístění je dobré, mohlo být i horší… Zkusil jsem jet zase s těmi nejlepšími,“ okomentoval svůj výsledek Řezáč.

V poslední třetině závodu český závodník doplatil na pomalejší lyže. „Byla tam měkká a vlhá sůl. Lyže mi z kopce nejely. Dělal jsem, co jsem mohl, ale na víc nebylo.“

Řezáče trápily průdušky, se startem tak otálel až do poslední chvíle. „Když jsem viděl, že trať je docela zmrzlá, tak jsem si řekl, že to zkusím. Docela to šlo. Forma nebyla tak špatná,“ hodnotil.

V závodu žen krátce po startu ujely Smutná s Japonkou Masako Išidaovou. Obě závodnice se pravidelně střídaly a postupně zvětšovaly náskok na zbytek pole. Smutná měla lepší soupaž a nakonec japonskou soupeřku porazila o 47 vteřin.

Netypicky 45 kilometrovou trať organizátoři letos vedli mimo Olivetskou horu a Jizerku, kde se na některých místech propadávala stopa.

Jizerská padesátka / Jizerská 50 | Foto: Michal Jindra

ČEZ Jizerská padesátka, závod FIS Marathon Cupu a Ski Classics v dálkovém lyžování (45 km klasicky - po zkrácení kvůli oblevě):

Muži:
1. Pedersen (Nor./Coop) 1:46:29,9, 2. Eliassen (Nor./LeasePlan Go) -3, 3. Gjerdalen -59,2, 4. A. Aukland (oba Nor./Santander) -59,3, 5. Berdal (Nor./United Bakeries) -59,5, 6. Höst (Nor./Lyn Ski) -1:00,5, 7. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -1:04,1, 8. Pettersen (Nor./United Bakeries) -1:13,6, 9. Impola (Švéd./Coop) -1:15,0, 10. Dahl (Nor./United Bakeries) -3:12,6, ...20. Novák (ČR/Novak) -4:23,9, 38. Horyna (ČR/Pioneer Investments) -34:14,0, 43. Ondrášek (ČR/Atlas) -35:24,3, 49. Šretr (ČR/Yoko) -35:29,3, 50. Janeček (ČR/Silvini Madshus) -35:36,6.

Ženy:
1. Smutná (Rak.) 2:06:34,30, 2. Išidaová (Jap./United Bakeries) -47,1, 3. Bonnnerová (Švýc./Coop) -2:26,8, 4. Kveliová (Nor./Santander) -2:32,1, 5. Norgrenová (Švéd./Skiproam) -2:33,2, 6. Löfströmová (Švéd./Coop) -3:04,3, 7. Korsgrenová (Švéd./Skiproam) -6:30,0, 8. Zelenková (ČR/Silvini Madshus) -7:48,3, 9. Robertová (Švéd./Skistart.com) -7:49,8, 10. Braathenová (Nor./Skiproam) -9:13,6, ...12. Boudíková (ČR/Pioneer Investments) -9:55,3, 15. Kocumová -15:20,6, 16. Bořutová (obě ČR/Salomon Skigo) -15:56,9.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít