Žádný tlak na mě není, říká Záhrobská. Její trenér myslí na medaili z MS

Šárka Záhrobská je zvyklá vracet se z velkých lyžařských akcí s medailí. Tuhle tradici porušila za posledních osm let jenom dvakrát - na olympijských hrách 2006 Turíně a předloni na mistrovství světa. Před touto sezonou prodělala těžkou nemoc a operaci hlavy, vyměnila trenéra i značku lyží, a tak tuto zimu bere jako své sportovní znovuzrození.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Záhrobská a její trenér Klaus Mayrhofer v akci | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Přesto se dají z jejího týmu zaslechnout opatrné hlasy o útoku na medaili. Vyplývá to i z uvolněné atmosféry, kterou si v dějišti světového šampionátu ve Schladmingu vytvořila.

Šárka Záhrobská sklízí ze stolu obří narozeninový dort se svou podobiznou, který dostala od personálu hotelu ve vesnici Roohrmos, kde - na dohled závodním tratím - během šampionátu bydlí. Sama usrkává jen heřmánkový čaj a libuje si, že jí komplikace, které přestála, teď vlastně pomáhají. Na rozdíl od minulých mistrovství a olympiád od ní nikdo špičkový výsledek neočekává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šárka Záhrobská si nechce na MS ve Schladmingu připouštět nepatřičný tlak, ale myšlenkám na medaili se ani tak neubrání

„Tahle sezona je celá specifická tím, že vlastně vůbec nemusela být, takže tlak na mě vůbec žádný není. Můžu si ho vytvořit jen já, a byla by to chyba, kdybych od sebe očekávala něco víc.“

Jenže právě to se děje, když Záhrobská začne naslouchat svému srdci závodnice, které v ní pochopitelně bije i teď, kdy tělo ještě není připravené podávat optimální výkony.

„To je samozřejmě vlastnost nás závodníků, že chceme být za každou cenu vpředu. Já jsem navíc měla i dobré tréninky, kde jsem zajela opravdu výborně, a pak mi vyšlo i Flachau, tak jsem si začala myslet, že už mám navíc. Na té cestě se ale žádný schod nedá přeskočit a člověk si to musí projít postupně a nevytvářet na sebe tlak.“

Teď už osmadvacetileté lyžařce v tom hodně pomáhá osobní fyzioterapeutka a zároveň blízká kamarádka Lucie Sluková. Právě ona velmi citlivě vnímá nejen tělo Šárky Záhrobské, ale také její duši. A té je teď blaženě oproti situaci před změnou trenéra a lyží, kdy šla mistryně světa ve slalomu výkonnostně prudce dolů. Sluková si ubíjející atmosféru, do které zasahovaly i roztržky s otcem Petrem Záhrobským, dobře pamatuje.

„Byla mnohem vypjatější a taky mnohem stresovější, protože se pořád někde řešily nějaké historické trable, které s danou situací neměly vůbec nic společného. A to víte, že to na víc působí, když se to pořád někde omílá. I na horách jsme bohužel potkávali lidi, kteří ne vždycky měli na Šárku úplně příjemné připomínky. Hrnulo se to ze všech stran.“

Dort, který dostala Šárka Záhrobská v hotelu Thaler k k pondělním narozeninám | Foto: Jan Kaliba

Teď má Záhrobská klid, výsledky se lepší a její rakouský kouč Klaus Mayrhofer dokonce vyslovil myšlenku, jež zní hodně odvážně u lyžařky, která ještě před sedmi měsíci ležela v nemocnici s nezhoubným nádorem v hlavě.

„Ve slalomu se dá očekávat cokoli. Je to mistrovství světa a na něm - jak jsme viděli i v prvním týdnu - favoriti často zklamou. Zato Šárka má pevné nervy, to se o ní ví. Takže podle toho, jak se závod vyvine, může skončit s medailí, nebo dvacátá třicátá. Ale já věřím v tu lepší variantu,“ říká rakouský trenér Záhrobské Klaus Mayrhofer.

Slalom speciál, na který českou lyžařku nejvíce připravuje, se na mistrovství světa jede v sobotu.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme