Před 185 lety představil Samuel Morse první telegraf, zařízení, které změnilo pohled na komunikaci

Novou éru v komunikaci bezesporu odstartoval vynález telegrafu. Ten nejrozšířenější představil jeho autor, Samuel Morse, 4. září v roce 1837. O deset let později vznikla první linka i v českých zemích a do tří let u nás začal fungovat první veřejný telegraf.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samuel F. B. Morse, vynálezce telegrafu a Morseovy abecedy

„V období první Československé republiky bylo každý rok obvykle podáváno kolem čtyř milionů telegramů,“ říká kurátor Poštovního muzea v Praze Martin Jahoda | Zdroj: Profimedia

Telegrafy byly nejprve zvonkové. Sdělení bylo potřeba přepisovat podle náslechu. Technologie se následně posunula natolik, že bylo možné zprávy posílat přes telegrafové pásky.

Kurátor Poštovního muzea v Praze Martin Jahoda popisuje, jak fungovaly: „Morseovy telegrafy dokázaly zanést sdělení v morseových značkách přímo na pásku, což byla určitě jedna z jejich velkých výhod.“

Postupně se telegrafní přístroj dostal na pošty, železnici a do různých institucí, dodává Jahoda: „V období první Československé republiky bylo každý rok obvykle podáváno kolem čtyř milionů telegramů. Když si pak vezmeme šedesátá léta minulého století, tak tam to bylo třeba roku 1961 necelých 13 milionů.“ Největší rozkvět u nás telegramy zažívaly až téměř ke konci své existence, v 80. letech minulého století.

Telegraf začal poté postupně vytlačovat telefon, ale ještě v roce 2009 přes něj Češi poslali 22 tisíc zpráv. O rok později Česká pošta službu zrušila. Morseova abeceda však má své místo dodnes, například mezi radioamatéry.

Kristina Kouklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme