Uruguay chce prodat orlici z vraku lodi Admiral Graf Spee. Z výdělku koupí čluny pro pobřežní stráž

Uruguay se pokusí prodat nacistickou orlici vylovenou z vraku válečné lodě Admiral Graf Spee. Tamní vláda se tak rozhodla po diskuzi s představiteli opozice.

Montevideo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapesní bitevní loď Admiral Graf Spee | Zdroj: Wikimedia Commons

Politici se podle Radiožurnálu shodli na tom, že by třímetrovou sochu mělo v ideálním případě odkoupit muzeum. Země peníze nejspíš použije na nákup rychlých člunů pro pobřežní stráž. Více než 300 kilogramovou orlici vylovili potápěči v roce 2006.

Německá vláda už dříve Uruguay vyzvala, aby od chystaného prodeje sochy upustila. Podle tehdejšího ministra zahraničí Guida Westerwelleho by totiž nacistická relikvie mohla skončit na trhu obchodníků s vojenskými starožitnostmi.

Takzvanou kapesní bitevní loď Admiral Graf Spee potopila vlastní posádka nedaleko Montevidea v prosinci 1939, když ji pronásledovala trojice britských křižníků (HMS Ajax, HMS Achilles a HMS Exeter).

Německý kapitán Hans Langsdorff se tak rozhodl po tom, co těžce poškozená loď musela opustit přístav v neutrální Uruguayi. Langsdorff o tři dny později spáchal sebevraždu a posádka strávila zbytek války v britském zajetí.

Václav Jabůrek, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme