Reliéfy velbloudů v Saúdské Arábii jsou podle studie starší, než vědci odhadovali. Vznikly před 8000 lety

Sochy velbloudů, které byly vytesány do skalních stěn v Saúdské Arábii, jsou pravděpodobně nejstarším takto rozsáhlým zvířecím reliéfem na světě. S odvoláním na novou archeologickou studii o tom informuje zpravodajský web BBC.

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reliéfy velbloudů v Saúdské Arábii byly objeveny v roce 2018

Reliéfy velbloudů v Saúdské Arábii byly objeveny v roce 2018 | Zdroj: Profimedia

Reliéfy velbloudů v Saúdské Arábii byly objeveny v roce 2018. Archeologové tehdy odhadovali, že jsou 2000 let staré. K tomu dospěli na základě srovnání nálezu s podobnými reliéfy v jordánském skalním městě Petra. Podle nové studie jsou však reliéfy velbloudů v Saúdské Arábii 7000 až 8000 let staré, píše BBC.

V Jižní Austrálii chtějí odlovit až deset tisíc velbloudů. Při hledání vody ohrožují lidi

Číst článek

Odhadnout stáří skalních reliéfů je náročné. Na rozdíl od jeskynních maleb často neobsahují stopy organických materiálů, které by datování nálezu mohly usnadnit. Kamenné umění podobné velikosti je navíc v regionu vzácné.

S cílem přesněji odhadnout stáří kamenných velbloudů výzkumníci zkoumali erozi, stopy po nástrojích a zvířecí kosti objevené u naleziště. Své závěry publikovali v odborném časopisu Journal of Archaeological Science.

Podle jejich závěrů jsou velbloudí reliéfy v Saúdské Arábii ještě starší než další významné starobylé památky, včetně komplexu menhirů a kamenných kruhů Stonehenge, který byl vytvořen před zhruba 5000 lety, či pyramid v Gíze, které jsou asi 4500 let staré.

V Bavorsku se vyslovili pro zachování protižidovských reliéfů. Mají šířit osvětu a pomáhat s antisemitismem

Číst článek

Dokonce vznikly ještě před domestikací velbloudů, která byla spouštěčem hospodářského rozvoje v regionu.

V době vzniku reliéfů vypadala krajina v regionu jinak; místo současných pouští byla plná travnatých plání a jezer. K jakému účelu skulptury sloužily, není jasné. Podle výzkumníků však mohly být místem setkání kočovných kmenů.

Archeologové rovněž poukázali na to, jak náročné před mnoha tisíci lety bylo vytvořit takové dílo. Mnoho z reliéfů je vysoko nad zemí, což znamená, že si jejich autoři pravděpodobně museli postavit lešení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme