Puštíci bělaví obsadili jen několik ze svých sedmdesáti budek na Šumavě. I to je podle ornitologů úspěch

Kriticky ohroženým puštíkům bělavým se na Šumavě daří. V současnosti tam žije třicet párů. Program na záchranu této sovy trvá přes třicet let, jeho úspěšnost dokazuje každoroční monitoring obsazenosti budek ke hnízdění. A přestože puštíci vyvádí mladé jen v asi třech až pěti z připravených budek, ornitologové to považují za úspěch.

Šumava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Puštík bělavý

Puštík bělavý je dlouhověká sova | Zdroj: Shutterstock

„Tento typ budek se vyvěšoval jako první po reintrodukcích v 90. letech. Konkrétně tady vidíme jenom listí, které není znečištěné od ptáků, takže tato budka zůstává neobsazená,“ hlásí ornitolog šumavského národního parku Aleš Vondrka ze žebříku, odkud kontroluje hnízdní budku puštíka bělavého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na obhlídku hnízdních budek puštíků bělavých u Stožce šla s ornitologem Jitka Cibulová Vokatá

Právě na podzim ornitologové kontrolují tyto nejstarší příbytky. „Přemisťujeme budky z 90. let na jiné lokality, nebo je nahrazujeme novými, které jsou lépe obsazovány. Rozhodujeme se na základě terénních změn, změn v porostech, pokud je biotop v okolí pořád vhodný,“ vysvětluje Aleš Vondrka.

Nedaleko Stožce stála jedna z vypouštěcích voliér, druhá se nacházela u Hartmanic poblíž Kašperských hor.

„Na české straně Šumavy začal projekt na záchranu puštíka bělavého na počátku 90. let. Budky se vyvěšovaly v okolí vypouštěcích voliér, aby se rozšířila nabídka hnízdních příležitostí, kterých ze začátku nebyl dostatek,“ vzpomíná ornitolog.

Sovy mezi paneláky. V České Lípě si největší sídliště vybral k hnízdění pár kalousů ušatých

Číst článek

Na počátku záchranného programu bylo 15 budek, teď je jich přes 70. „Budky byly původně instalovány převážně na Stožecku a Hartmanicku, nicméně v průběhu let, kdy puštíci pomalu začali osidlovat území národního parku a okolí, se rozšiřovaly i do ostatních oblastí,“ upozorňuje Vondrka.

Novější budky se rozvěšují na stromy pomocí stromolezecké techniky do výšky deseti až patnácti metrů. To, jestli jsou obydlené, se kontroluje ze země. „Pomocí zrcátka a dalekoholedu vidíme dovnitř dutiny,“ popisuje ornitolog.

Obsazenost všech hnízdních budek puštíků bělavých je relativně malá, přesto to ornitologové považují za úspěch.

„Obsazenost se v poslední době dostává na počet tři až pět budek, což představuje zhruba šest až devět mláďat. Vzhledem k tomu, že puštík bělavý je dlouhověká sova, která nemusí hnízdit každý rok, je každé mládě prospěšné pro dlouhodobé udržení populace,“ vysvětluje ornitolog a dodává:

„Je možné, že během podzimního toku, který právě probíhá, si tu budku někdo oblíbí a příští rok tam vyhnízdí.“

Na další kontrolu budek se ornitologové vydají v dubnu.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme