Přemnožení hraboši přilákali na Olomoucko a Prostějovsko vzácné druhy sov. Ohrožují je ale žně

Zatímco zemědělci nevidí na polích hraboše rádi, jejich letošní přemnožení naopak udělalo radost ornitologům. Dostatek potravy totiž přilákal na Olomoucko a Prostějovsko v nezvyklém počtu vzácnou sovu, kalouse pustovku.

Prostějov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalous pustovka v záchranné stanici ORNIS v Přerově

Kalous pustovka v záchranné stanici ORNIS v Přerově | Foto: Jiří Šafránek

Tento druh sov přilákali hraboši, protože právě ti slouží jako potrava pro soví mláďata. S pustovkami se v České republice příliš často nesetkáme, což potvrzuje i Ludmila Kňourková ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přemnožení hraboši přilákali na Olomoucko a Prostějovsko vzácné druhy sov

Výskyt kalousů pustovek je raritou. „Sama jsem se za působení záchranné stanice setkala s pustovkami jen dvakrát po jednom kusu,“ zmiňuje.

Záchrana mláďat

Nalezená mláďata do záchranných stanic nosí jak amatéři, tak ornitologové. Mláďata je potřeba zachránit kvůli probíhajícím žním. Zemědělské stroje ohrožují jejich hnízda, která v poli nejsou vidět.

„Dohledat hnízdo pustovky je extrémně náročné, protože se většinou nachází uprostřed pole.“

Ondřej Boháč, pozorovatel a amatérský ornitolog

„Dohledat hnízdo pustovky je extrémně náročné, protože se většinou nachází uprostřed pole. Ostatně to vypadá jenom jako taková prohlubeň do země,“ říká pozorovatel a amatérský ornitolog Ondřej Boháč.

Dohromady jich letos na Olomoucku a Prostějovsku bylo přes sedmdesát, což je nebývalý počet.

Jak se vábí sovy? Kulíšek má napoleonský komplex, klidně vás napadne, popisuje ekolog

Číst článek

„V letošním roce díky velkému počtu hrabošů zaznamenáváme maximální počet hnízdících párů v Olomouckém kraji, který byl nakonec 73. Je to druhé nejvyšší číslo historicky hnízdících párů v České republice vůbec,“ doplňuje Boháč.

Budou u nás sovy hnízdit i v budoucnu?

Zda je hnízdění v takovémto počtu možné i v budoucnu, se nedá předpovědět.

„Pro nás je to něco mimořádného. Hlavně Kalous pustovka je flexibilní druh, který zahnízdí tam, kde je zrovna potrava. To znamená, že ta mláďata, která se narodila tady, mohou příští rok hnízdit například někde na Ukrajině nebo v Bělorusku,“ uvádí Boháč.

Pustovky je možné v těchto dnech stále na Prostějovsku a Olomoucku potkat. Ptáci přepeří do září a přesunou se jižněji.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme