cenzura

| ČTK, Anna Kottová |Zprávy z domova

Internet cenzurovat nebudeme, ohradilo se vnitro proti Zemanovi. Pošle mu více informací

Nové Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám nebude cenzurovat obsah médií ani internetu. Ministerstvo vnitra se tak ohradilo proti části vánočního poselství Miloše Zemana. Prezident v projevu zmínil, že by si nepřál, aby se resort stal novodobým Koniášem. Česko podle něj nepotřebuje cenzuru a ideovou policii. Centrum začne fungovat od ledna a má monitorovat potenciální teroristické hrozby a bojovat s dezinformačními kampaněmi. Nový tým sestavuje právnička ministerstva vnitra Eva Romancovová.

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

'Milý Marku, zneužíváš svou moc.' Šéfredaktor kritizuje Zuckerberga kvůli smazání známé fotografie z vietnamské války

Kritický dopis adresovaný Marku Zuckerbergovi, zakladateli sociální sítě Facebook, otiskly na úvodní stránce největší norské noviny Aftenposten. Šéfredaktor deníku Espen Egil Hansen v něm kritizuje Facebook za smazání historické fotografie z války ve Vietnamu. Zuckerberga přitom označil za „nejmocnějšího editora světa“ a vyjádřil obavu ze zasahování sociální sítě do zpravodajských obsahů.

|Jaromír Marek, mka |Zprávy ze světa

Umlčeli jedno z posledních nezávislých médií, říká bývalý šéf obsazené turecké televize

Turecko zítra čekají předčasné parlamentní volby a jedním z hlavních témat se stala otázka svobody projevu. Několik dní před volbami obsadila policie kanceláře a redakce opoziční mediální skupiny Koza-Ipek a donutila televizi ukončit vysílání. Obnovení svobody slova v Turecku požaduje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a se stejnou výzvou se na vládu obrátilo padesát hlavních světových médií.