Nový operační systém Windows 11 je na trhu. Podle kritiků má vysoké nároky na instalaci

Americká softwarová společnost Microsoft v úterý uvedla na trh nový operační systém Windows 11, a to v podobě možnosti jeho bezplatné instalace na některé počítače se systémem Windows 10. Produktový ředitel Windows Panos Panay uvedl, že nová verze operačního systému má za cíl zjednodušit uživatelům práci a že nepřináší žádný extrémní odklon od toho, na co jsou uživatelé zvyklí.

Redmond (USA)/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhled nového operačního systému Windows 11 | Zdroj: Microsoft

Panay rovněž ujistil, že přechod na Windows 11 snadno zvládnou i technologicky méně zdatní uživatelé.

K přechodu na nový systém nicméně uživatelé musejí mít zařízení splňující dlouhý seznam požadavků, včetně speciálního bezpečnostního čipu nebo relativně nového procesoru.

S nabídkou na instalaci nového systému bude Microsoft uživatele Windows 10 oslovovat postupně. Firma předpokládá, že do poloviny příštího roku tuto nabídku obdrží všechna zařízení splňující požadavky.

Odklon od hesel

Microsoft oficiálně představil nový operační systém v červnu.

Vývoj Instagram Kids prozatím končí. Verze pro děti do 13 let vyvolala kritiku, firma si bere čas na úpravu

Číst článek

Nejnovější verze přináší řadu změn v designu a v ovládacích prvcích, mimo jiné nový vzhled nabídky Start, nové centrum oznámení, nový obchod Microsoft Store či nové aplikace pro doručenou poštu.

Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze také začala používat zaoblené rohy.

Systém Windows 11 přichází i s novinkami v zabezpečení, uživatelům nabídne pokročilé metody šifrování dat a lepší ochranu před malwarem.

„Výraznou novinkou je také odklon Microsoftu od hesel. Ta je totiž možné prolomit nebo ukrást. Windows 11 proto nabízí přihlašování prostřednictvím otisku prstu, rozpoznávání obličeje, fyzickými tokeny nebo jednorázovým SMS kódem,“ uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Adam Koudela z ostravské firmy XEVOS, která je certifikovaným partnerem Microsoftu.

Vysoké nároky?

Poměrně vysoké požadavky na možnost využívat Windows 11 vyvolaly kritiku mezi uživateli. Obviňují totiž Microsoft, že na nich chce vydělat. Z každého nového počítače má firma od výrobců z licenčních poplatků v přepočtu přes 500 korun.

Sjednoťme nabíječky na mobilní telefony, výrobci mají používat USB-C, navrhuje Evropská komise

Číst článek

Microsoft se to snažil na svém blogu ospravedlnit tím, že systém byl navržen a vyvinut jako komplexní balíček zážitků.

Jsou podle něj nutné minimální systémové požadavky, které umožní přizpůsobit software a hardware tak, aby bylo možné udržet krok s očekáváním a potřebami lidí, a zároveň poskytnout nejlepší zážitky nyní i v budoucnu.

Uživatelé, kteří si nebudou moci na své počítače stáhnout nový systém, by zatím v krátkodobém horizontu neměli být znevýhodněni. Konec softwarové podpory pro Windows 10 je naplánován až na rok 2025.

Na trhu od roku 1985

První Windows představil Microsoft už v roce 1985, o deset let později se v systému poprvé objevilo dnes už ikonické tlačítko Start.

V roce 2001 firma slavila velký úspěch s operačním systémem XP, ten se na dlouhé roky stal nejpoužívanějším systémem vůbec.

Facebook obnovil fungování svých aplikací. Šlo o jeho nejhorší výpadek od roku 2008

Číst článek

Naopak obchodní a marketingovou katastrofou se pro společnost stala verze Windows Vista. Pověst si pak Microsoft napravil s takzvanými sedmičkami. A aktuální nejnovější verzi Windows 11 představila firma letos v červnu.

V současnosti je některá z verzí Windows podle odhadů nainstalována ve světě zhruba na 90 procentech všech osobních počítačů.

Prodeje navíc zvedla pandemie koronaviru, kdy lidé potřebovali počítače pro práci z domova a taky distanční výuku. Jen za první tři měsíce letošního roku se dodávky přístrojů zvedly podle výzkumné společnosti Gartner meziročně zhruba o třetinu. Prodeje tak byly nejvyšší od roku 2000.

Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme