Úspěch lékařů z IKEMu. Jako když mi bylo čtyřicet, říká pacient po transplantaci srdce i jater

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny si připisují další úspěch. Srdce a játra od jednoho dárce jednomu příjemci. Tuto kombinovanou transplantaci dvou orgánů během jednoho dne provedli v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny lékaři poprvé. 59-ti letému muži tím zachránili život.

Praha (Aktualizováno: 12:35 29. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace, chirurgové (ilustrační foto)

Operace, chirurgové (ilustrační foto) | Foto: skeeze | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Lékaři z IKEMu neměli v tomto případě ani jinou možnost, než provést takzvanou kombinovanou transplantaci srdce a jater. „Pacienta ohrožovalo na životě nejen těžké srdeční selhání, ale také cirhóza jater,“ popsala Radiožurnálu Šárka Nevoralová z IKEMu.

„Před operací to bylo skutečně už o přežívání. Vyšel jsem jedny schody a musel jsem se zastavit, vydýchat a pak jsem mohl pokračovat. Teďka už chodím a jezdím na kole, všechno funguje a je to jako když mi bylo čtyřicet,“ řekl Radiožurnálu padesátidevítiletý pacient.

Takových pacientů, kterým zároveň selhávají játra a srdce je podle předsedy Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petra Němce jen pár do roka.

„Transplantace jenom srdce, nebo jenom jater, by zcela jistě nebyla úspěšná a pacient by tuto transplantaci nepřežil,“ vysvětlil pro Radiožurnál Němec. Terminální stadium onemocnění srdce a jater současně podle něj není příliš častou záležitostí.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme