Čeští lékaři transplantovali dělohu už šesti ženám. Dvě z nich orgán získaly od zemřelých dárkyň

Speciální operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol v uplynulém roce transplantoval dělohu už šesti ženám. Nyní se pacientky začínají připravovat na umělé oplodnění a v případě úspěchu i těhotenství. To vše v rámci unikátní klinické studie, která zahrnuje transplantace děloh od žijících i zemřelých dárkyň.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální tým českých lékařů transplantoval už šesti ženám dělohu.

Speciální tým českých lékařů transplantoval už šesti ženám dělohu. | Foto: IKEM

První transplantaci dělohy v České republice provedl tým lékařů 30. dubna 2016. „Byla to teprve jedenáctá transplantace dělohy od žijící dárkyně na světě. Za ten rok, který je za námi, jsme překonali několik důležitých milníků," popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Mladé ženě přesně před rokem transplantovali v tomto případě dělohu její matky. IKEM celkem plánuje 20 transplantací, přičemž polovina příjemkyň by měla získat orgán od žijící dárkyně a polovina od zemřelé. Do studie byly zařazeny ženy, které dělohu od narození nemají, kvůli onemocnění jim byla odstraněna, nebo jim tento orgán prokazatelně nefunguje.

„Tím největším je pro nás, kromě toho, že se nám s každou další transplantací daří zkracovat operační čas a současně zdokonalovat techniku zákroku, že jsme jako první na světě úspěšně transplantovali již dvě dělohy od zemřelých dárkyň, což nám dává velkou naději, že by se tento program mohl v budoucnu rozšířit a pomoci tak mnoha ženám bez funkční dělohy toužícím po vlastním dítěti splnit jejich velký sen," uvedl Froněk.

První novorozenec?

Pro zařazení do studie platí přísná kritéria. Musí jít o ženy, kterým děloha chybí vrozeně, přišly o ni, nebo je nefunkční. Příjemkyně jsou také pouze ženy bez vlastního dítěte.

„Očekáváme, že bychom mohli během letošního roku překonat v počtu provedených transplantací dělohy i kolegy ve Švédsku, kteří s uceleným programem od žijících dárkyň začali již v roce 2012, a kteří mají za sebou celkem devět transplantací," řekl přednosta.

Podle lékaře z motolské nemocnice Romana Chmela je celý proces velmi náročný pro pacientky i lékaře. „Po podrobném vyšetření dárkyně i příjemkyně následuje technicky velmi složitý odběr dělohy a její transplantace. Oba zákroky mohou trvat v součtu až 16 hodin," vysvětlil s tím, že až několik měsíců po operaci, kdy zjistí, že organismus dělohu neodmítá, začíná období čekání na přenos embrya do dělohy.

„Teprve poté přistupujeme k umělému oplodnění. Podmínkou transplantace dělohy je předchozí příprava ve smyslu odběru vlastních vajíček a jejich oplození spermiemi partnera. Pokud by vše vyšlo podle ideálního scénáře, tak bychom mohli slavit narození prvního dítěte již v příštím roce," řekl Chmel a dodal, že lékaři i pacientky musí být trpěliví.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme