Astronaut Feustel s manželkou v dubnu navštíví Česko. Olomoucká univerzita mu udělí pamětní medaili

Známý americký astronaut Andrew Feustel zavítá v dubnu do České republiky. Na pozvání Akademie věd zde se svoji manželkou, která má předky na Znojemsku, absolvuje bohatý program. Univerzita Palackého v Olomouci oznámila, že se chystá Feustelovi předat na akademické půdě pamětní medaili. Kromě Olomouce plánuje astronaut vyprávět o svém příběhu například v Praze, v Ostravě či v Brně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut Andrew Feustel a manželka Indira Feustelová (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Rozhodli jsme se ocenit Andrewa Feustela medailí za přínos k popularizaci vědy a za propagaci České republiky v zahraničí,“ uvedl rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller, který astronautovi předá ocenění osobně.

Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta

Číst článek

Po setkání s rektorem plánuje Feustel v Olomouci dvě tlumočené besedy pro studenty i pro širokou veřejnost, během nichž bude vyprávět o svém „Příběhu astronauta“.

Podobný program chystá i v pražském a brněnském planetáriu a na Vysoké škole báňské v Ostravě. Podrobnosti o návštěvě lze nalézt na stránkách Akademie věd ČR, která celou akci zaštiťuje.

Andrew Feustel má k České republice blízký vztah díky rodinným kořenům jeho manželky Indiry. Na své cesty do vesmíru, kde strávil celkem 226 dní, si často bral symbolické předměty odkazující k naší kultuře – např. sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické, postavu Krtečka od Zdeňka Milera či kresbu Měsíční krajina, kterou vytvořil v roce 1942 v terezínském ghettu třináctiletý chlapec Petr Ginz.

Návštěva astronauta proběhne mezi 4. a 15. dubnem.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme