Loď SpaceX se po jednom z nejrychlejších letů připojila k ISS. Astronauti stráví na palubě několik měsíců

Čtveřice astronautů z americké kosmické agentury NASA a Evropské vesmírné agentury ESA se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Ke spojení lodi od firmy SpaceX se stanicí došlo v 1.37 SELČ, více než půl hodiny před původně plánovaným spojením. Obě vesmírné agentury vysílaly přistání lodi živě.

Kennedyho vesmírné středisko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtveřice astronautů na palubě lodi SpaceX dorazila na vesmírnou stanici ISS

Čtveřice astronautů na palubě lodi SpaceX dorazila na vesmírnou stanici ISS | Zdroj: ČTK

Setkání modulu Crew Dragon se stanicí necelých 13 hodin po startu astronautů z Kennedyho vesmírného střediska NASA na floridském mysu Canaveral rovněž znamenalo jeden z nejrychlejších letů společnosti SpaceX Elona Muska k Mezinárodní vesmírné stanici od startu po dokování, uvedli podle agentury Reuters komentátoři webového vysílání NASA.

První ryze soukromá mise. Čtyřčlenná posádka v lodi od SpaceX míří na Mezinárodní vesmírnou stanici

Číst článek

Čtyřčlennou posádku tvoří tři američtí astronauti NASA Jessika Watkinsová, Robert Hines a Kjell Lindgren a jejich italská kolegyně z Evropské vesmírné agentury Samantha Cristoforettiová. Na Mezinárodní vesmírné stanici budou s dalšími třemi Američany, třemi ruskými astronauty a Němcem Matthiasem Maurerem.

„Posádka stráví několik měsíců vědeckými aktivitami a údržbou na palubě, načež se čtyři astronauti vrátí na Zemi na podzim 2022,“ napsala vesmírná agentura NASA.

„Nový a vzrušující vědecký výzkum“ se bude týkat „vědy materiálů, zdravotnických technologií a vědy rostlin“ a má být přínosem pro přípravy na objevování vesmíru za hranicemi zemské orbity i pro život na Zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme