„Je to historický den pro ESA a pro Evropu,“ uvedl šéf ESA po dokončení mise nové evropské rakety Ariane 6. Přestože závěr letu byl problémový, hovoří činitelé Evropské vesmírné agentury o úspěchu.
První start Ariane 6 byl původně plánovaný na rok 2020, technické potíže, pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu ale způsobily opakované odklady.
Další dvouměsíční výcviky by měly následovat v následujících letech. S tím se budou pojit vzdělávací, popularizační, osvětové i zážitkové aktivity pro veřejnost.
Trojice družic bude pomocí přesných laserů měřit takzvané gravitační vlny - a ty vědcům objasní například chování černých děr. Česká součást bude pro jeho funkci klíčová.
„Vidíte, jak se na nějaký problém trápící výzkumníky formuje stanovisko, které se pak snaží být uhlazeno do diplomatické formy. To aby to nikoho neurazilo,“ popsal jednání ESA vědec Petr Brož.
Čeští vývojáři, vědci a firmy sestavili celkem sedm projektů družic, pět vědeckých a dva pro státní účely. Jsou to satelity s hmotností okolo sto kilogramů, tedy větší než jakákoli jiná česká družice.
Od 13. srpna až do soboty Roskosmos hlásil bezproblémový průběh letu. Zda sobotní „nestandardní situace“ naruší harmonogram přistání nebo celkový průběh mise zatím není jasné.
Sonda, která posledních pět let monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, kosmické agentuře se ale podařilo použít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu.
Třiapadesát metrů vysoká raketa s dvojicí vojenských satelitů odstartovala z vesmírného přístavu v Kourou ve Francouzské Guyaně v 0.00 hodin středoevropského letního času.
Odborníci doufají, že mise odhalí stopy po temné hmotě a temné energii. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír.
Vždycky když sonda proletí kolem určité planety, její dráha se stočí trochu jiným směrem a přitom nabere energii a rychlost – jako kdyby ji planeta vystřelila z praku.
Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru.
Cílem mise je prozkoumat planetární soustavu Jupiteru a jeho tři ledové měsíce. Sonda je vybavena deseti přístroji včetně optických kamer, spektrometrů či čidel elektrického a magnetického pole.
Firma, která za družicí stojí, má už zakázky na dodávky technologií pro budoucí kosmickou stanici, která vyroste u Měsíce, jenom jí chybí certifikace, že dokážou fungovat v kosmu. Družice to prověří.
„Tento pokus má ověřit naše speciálně vyvinuté senzory tlaku pro použití v kosmických podmínkách,“ přibližuje Martin Šimoník ze společnosti BD Senzors.
Pilot stíhačky JAS-39 Gripen byl vybrán jako náhradník pro misi Evropské kosmické agentury. Díky tomu dnes čelí velkému mediálnímu ohlasu a je přirovnáván k novodobému Remkovi
Satelity MTG-I mají zásadně proměnit krátkodobé předpovídání počasí v Evropě. Výrazně pomáhajících při rané detekci a předpovídání rychle se tvořících prudkých bouří a obecně při předpovídání počasí.
„Výhodou jsou operační zkušenosti, člověk je zvyklý pracovat v týmu, vést lidi a komunikovat i ve složitých situacích,“ vyjmenoval pilot Svoboda své zkušenosti, které mu pomohly stát se astronautem.
Nový český astronaut Svoboda nemá podle Spratka jistotu, že do vesmíru poletí. „Můžeme se bavit o tom, že třeba za deset let bude povolán k plnohodnotnému výcviku a bude se připravovat na celou misi.“
„Pozorujeme produkci prachu v tomto systému za více než století,“ řekl astronom Ryan Lau, vedoucí autor studie o publikované v odborném časopise Nature Astronomy.
„Mise pojmenovaná Artemis 1 má za úkol otestovat, zda jsou všechny systémy kosmické lodi Orion a rakety SLS připraveny na to, aby se díky těmto technologiím dostali lidé k Měsíci,“ uvádí expert.
Odpočet se může opozdit až o dvě hodiny, delší prodleva by ale znamenala odložení startu na 2. či 5. září. Pokud start proběhne a modul obkrouží Měsíc podle plánu, dopadne 10. října do Tichého oceánu.