NASA a SpaceX odložily start rakety, která ponese sondu pátrající po planetách mimo Sluneční soustavu

Americká vesmírná společnost SpaceX odložila start rakety, která měla do kosmu vynést sondu TESS, pátrající po exoplanetách. Podle SpaceX by raketa kvůli problémům s kontrolním systémem naváděcího zařízení měla odstartovat až ve středu amerického času. Technici také chtěli čas navíc pro další ověřovací testy družice. 

Mys Canaveral (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmír | Foto: Fotobanka Pixabay

Družici TESS do vesmíru vysílá americký úřad pro letectví NASA. Mise má v kosmu pátrat po tzv. exoplanetách, které obíhají kolem jiné planety než Slunce. Satelit TESS bude zkoumat až dvě stě tisíc hvězd.

Lovec exoplanet. NASA vypustí družici TESS, která bude zkoumat planety mimo Sluneční soustavu

Číst článek

„Satelit Tess sám o sobě nenajde mimozemský život. Pomůže nám ale v jeho hledání tím, že nám ukáže, kam bychom měli nasměrovat větší teleskopy. Díky nim budeme moct vyhledávat stopy v atmosférách jednotlivých planet, které by nám mohly pomoct určit, z čeho ty planety jsou. Nebo jestli mají v atmosféře podobné plyny, které jsou na Zemi známkou života," citoval ředitele astrofyzického centra NASA Paula Hertze Radiožurnál.

„Družice Tess bude hledat planety kolem jiných hvězd tak, že se zaměří na drobný úbytek světla v momentě, kdy planeta prochází kolem hvězdy," dodává Paul Hertz z NASA.

Satelit tímto způsobem dokáže zjistit oběžnou dráhu planet ale taky jejich velikost. Družice je vybavená čtyřmi výkonnými kamerami, které budou snímat vesmír.

„Pokrytí kamer je naprosto výjimečné. Dokážou zachytit skutečně velkou část vesmírné oblohy," popisuje vědec George Ricker.

Společnost SpaceX vlastněná americkým vizionářem Elonem Muskem v únoru do vesmíru úspěšně vyslala nejsilnější raketu současnosti Falcon Heavy. Její nosič vynesl na oběžnou dráhu také elektromobil Tesla s umělým řidičem Starmanem ve skafandru.

znk, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme