Úspěšná oprava ve vesmíru. Američtí astronauti na ISS vyměnili rozbité relé

Dvojice amerických astronautů Peggy Whitsonová a Jack Fischer absolvovali úspěšný pracovní pobyt vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Whitsonové se podařilo vyměnit poškozené datové relé. Úterní neplánovaná pracovní směna načala už třetí stovku pobytů astronautů z ISS ve volném kosmu.

ISS Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut u mezinárodní vesmírné stanice (ilustrační foto)

Astronaut u mezinárodní vesmírné stanice (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, NASA, CC BY-NC 2.0 | Zdroj: Flickr

Pracovní směna vně orbitálního komplexu začala ve 14:06 SELČ a trvala dvě hodiny a 46 minut, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Whitsonová, která je velitelkou současné posádky stanice, už v neděli připravila náhradní relé vybavené vylepšeným softwarem, které nahradilo zařízení, jež se porouchalo o den dříve. Zatímco vyměňovala důležitou součástku počítačového systému stanice, její kolega Fischer nainstaloval dvě nové antény umožňující bezdrátové vysílání signálu.

Záhadná Tabbyina hvězda znovu 'bliká'. Vědci dosud neví proč

Číst článek

Astronautka musela relé ve volném prostoru znovu složit z jednotlivých náhradních součástek. Přístroj o hmotnosti 23 kilogramů a rozměrech přibližně mikrovlnné trouby je jedním ze dvou, které kontrolují různá zařízení, včetně solárních panelů, chladicích systémů, radiátorů a robotických přístrojů v americké části stanice.

„Mám dobrou zprávu," konstatoval mluvčí mise Rob Navias z pozemního řídícího střediska v Houstonu po úspěšné zkoušce nově instalovaného zařízení.

Pro Whitsonovou, která je s více než 560 dny strávenými ve vesmíru rekordmankou mezi americkými astronauty a celosvětovou trojkou, šlo již o desátý pobyt ve volném vesmírném prostoru. Její kolega byl venku teprve podruhé. Podle dnešních údajů NASA členové posádek ISS dosud strávili ve volném kosmickém prostoru během 201 pracovních směn dohromady 1250 hodin a 41 minut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme