Porod nejstarší pražské gorily se komplikuje. Odborníci bojují o její život

V pražské zoo mají plné ruce práce s porodem nejstarší gorilí samice. O čtyřicetiletou Kambu se na operačním sále stará tým více jak deseti odborníků. Ředitel zahrady na svém facebookovém profilu uvedl, že chovatelé a veterináři bojují o život samice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamba má s mláďaty skvělé vztahy | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Vzhledem k jejímu věku a zdravotnímu stavu se to dalo čekat. Zoologická zahrada dělá všechno, aby zachránila jak Kambu, tak dítě,“ potvrdila primatoložka Marina Vančatová.

Zoologická zahrada poskytne další informace nejspíš v pondělí ráno. Nejstarší gorila má srdeční vadu, před šesti lety jí navíc při porodu zemřelo mládě.

„Kambě po posledním porodu kolísá krevní tlak nahoru a dolů. Poslední dítě bylo v nesprávné poloze,“ dodala Vančatová.

Improvizovaný porodní sál se nachází přímo v pavilonu goril, nedaleko jejich výběhu.

Kamba pochází z kamerunských deštných lesů. Její smečku ale povraždili pytláci, takže se samička jako dvouletá dostala do lipské zoo. V Praze je od roku 2005, to už jí bylo 33 let.

Naposledy se v pražské zoo narodilo gorilí mládě loni před Vánoci. Jmenuje se Bilbo a jeho matkou je gorila Kijivu.

Kijivu je rovněž matkou Moji, která v současnosti čeká mládě ve španělské zoo, a Kiburiho. Její třetí potomek Tatu loni tragicky zahynul při hře s provazy.

V prosinci 2010 porodila mládě také Bikira. Svého potomka ale nepřijala a Tano tak putoval do gorilí školky v německém Stuttgartu.

Petr Sehnoutka, krw, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme