Soukromý teleskop zpřístupní vesmír lidem. Fotku dopraví na orbit za 25 dolarů
Tisíce lidí už dobrovolně přispěly na provoz supermoderního kosmického teleskopu. Má pomoci poznání vesmíru a také ukázat, jak se dají těžit nerosty mimo naši planetu. Americký výrobce za to slibuje drobným i větším sponzorům odměnu: jakoukoli jejich fotku dopraví do vesmíru, vyfotí ji nad Zemí a pošle sponzorovi zase zpátky.
„Kromě těžby asteroidů máme ještě jeden velký cíl. Přiblížit vesmír komukoliv z vás. Změnit způsob komunikace s naším vesmírem i planetou,“ říká propagační video firmy Kickstarter.
Projektem Arkyd, spuštěným na konci května, chce společnost Planetární zdroje přitáhnout zájem široké veřejnosti k výzkumu vesmíru. A přesvědčit lidi o tom, že v jeho studování i vývoji kosmických technologií je obrovský potenciál pro celé lidstvo.
Každý, kdo se rozhodne Arkyd podpořit, dostane k dobrému pocitu něco navíc. Nejštědřejší přispěvatelé budou moci přímo rozhodovat například o tom, které konkrétní muzeum, škola nebo vědecká instituce budou mít k teleskopu přístup.
Každý, kdo dal nebo dá aspoň dvacet pět dolarů, dostane vlastní fotku přímo z vesmíru, takzvanou Space Selfie: na plášti satelitu totiž bude obrazovka, na které se objeví obrázek sponzora, a robotická kamera následně udělá snímek a pošle ho zpátky na Zemi.
Mladá firma slibuje kromě podpory astronomického vzdělání mladých generací i zásadní pokrok ve znalostech o vesmíru. Malé satelity s teleskopy by prý dokonce mohly včas odhalit pro Zemi nebezpečná vesmírná tělesa.
Hlavním cílem je ale už avizované pátrání po blízkých planetkách, ze kterých chce firma těžit vzácné minerály pomocí vyvíjené kosmické lodi s robotickým rypadlem. Podle propagátora kosmonautiky Pavla Toufara je to ale nejspíš hudba vzdálené budoucnosti.
„Ono už se přistání na asteroidu podařilo. Ono se dokonce podařilo z toho asteroidu odstartovat zpátky, ale to jsou malinkaté sondy, to dělali Japonci. A vrátit se a přinést mikroskopické vzorky. Ale je to nákladný projekt,“ vysvětluje Pavel Toufar.
Společnost Planetární zdroje chce nicméně i díky veřejným příspěvkům urychlit výrobu proti dnešnímu standardu mnohem levnějších, úspornějších a menších orbitálních teleskopů. Jeden kus modelu ARKYD 100 o váze patnáct kilogramů by měl být asi tisíckrát menší než známý Hubbleův teleskop.