Zeman na Nově mluvil pravdu v 11 ze 32 případů. Nepravdivých výroků bylo devět, ověřil Demagog.cz

Prezident Miloš Zeman mluvil podle analýzy serveru Demagog.cz v nedělní diskusi na televizi Nova pravdu v 11 ze 32 faktických výroků, které během pořadu řekl. V devíti případech naopak tvůrci projektu ohodnotili jeho prohlášení jako nepravdivá. Hodnotili tak mimo jiné výrok, kdy mluvil o svém postoji k euru. V deseti případech hodnotí projekt výroky jako zavádějící a dva výroky nebylo podle nich možné ověřit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman vystoupil 21. ledna v debatě TV Nova Cesta na Hrad | Foto: TV Nova/Jan Kroupa | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman podle serveru Demagog.cz nemluvil pravdu, například když tvrdil, že kabinet někdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka vládl v demisi pět měsíců. Ve skutečnosti to byly tři měsíce, uvádí web.

Nepravdivé pak je i prohlášení, že Zeman přestal podporovat euro před několika lety. Server připomíná, že Zeman se ke společné měně vyjádřil naposledy kladně loni v červnu, kdy tvrdil, že je na něj Česko připravené, ale přijetí brání jen mentální bariéra.

Nepravda o Medveděvovi

Demagog.cz hodnotí jako nepravdivé i Zemanovo tvrzení k listopadovému textu publicisty Leonida Maslovského na webu ruského televizního kanálu Zvezda, kde stálo, že by mělo být Československo vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968.

O jmenování Babiše rozhodnu já, i kdyby Drahoš volby vyhrál, prohlásil Zeman v TV Barrandov

Číst článek

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se od článku na Zemanovu žádost distancoval, ale neomluvil se, jak uvedl v diskusi na TV Nova český prezident.

Zeman chybně označil médium, kde byla zpráva zveřejněna, současně autor zprávy nemohl být vyhozen, protože šlo o externistu, uvedl Demagog.cz.

Chyba ohledně milostí

Pravdivé není podle webu ani Zemanovo prohlášení, že s výjimkou Jiřího Kajínka uděloval milosti jen nevyléčitelně nemocným.

Server připomíná, že v listopadu 2016 dostala na podnět papeže Františka od Zemana milost žena, u které Hrad výslovně zmínil, že nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu. Nepravdivý pak je například i výrok o tom, že Švédsko má sedm milionů obyvatel, protože podle údajů z loňského listopadu jich je 10,11 milionu.

Zavádějící výrok o kancléřově prověrce

Zavádějící je podle webu mimo jiné tvrzení, že Zeman jako premiér dovedl Česko do NATO, protože vstup země do aliance byl schválen už před jeho nástupem na Úřad vlády. Stejné hodnocení má i prohlášení, že kancléř prezidenta ze zákona nepotřebuje bezpečnostní prověrku.

Zeman v debatě TV Nova: Pokud bych to vyhrál, už budu méně namyšlený

Číst článek

„Pro výkon jeho funkce je ovšem nezbytná, a to z důvodu, že bez ní se nemůže účastnit řady jednání nebo se seznamovat s utajovanými informacemi," uvedl server.

Za neověřitelné označil server prohlášení, že elektronická evidence tržeb zvyšuje příjmy státního rozpočtu, a tvrzení, podle kterého Zeman řekl německé kancléřce Angele Merkelové, že když si někdo pozve hosty k sobě domů, tak je neposílá na oběd k sousedům.

Debata bez Drahoše

Debaty na TV Nova se neúčastnil Zemanův soupeř Jiří Drahoš, který předem oznámil, že bude dělat kampaň v regionech. Krátce po vyhlášení výsledků 1. kola volby vyzval Zemana do debatního souboje. Zeman odpověděl, že přijímá a že se v debatách s Drahošem utká. „Nebudu mít nic proti tomu, když ty debaty budou dvě. Kdyby byly tři a více, uznejte, že by vaše diváky už poněkud znudily,“ odpověděl na dotaz redaktorky TV Prima, jestli změní postoj a mezi 1. a 2. kolem a utká se svým soupeřem před televizními kamerami.

Později Hrad oznámil, že Zeman půjde do čtyř debat na TV Nova, na TV Barrandov, na TV Prima a České televizi (v posledních dvou se utká právě s Drahošem).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme