Na českých silnicích začíná sčítání intenzity dopravy, potrvá necelé čtyři měsíce

Na českých silnicích v neděli začíná téměř čtyřměsíční sčítání intenzity dopravy. Přes 4000 lidí, takzvaných sčítačů, bude až do konce října sledovat provoz na přibližně 6500 úsecích všech tříd silnic. Výsledky poté mají sloužit jako podklad pro přípravu dopravních staveb a rozhodování centrálních institucí i krajů. Ředitelství silnic a dálnic za sčítání zaplatí 48,8 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítači v neděli začnou zejména na menších silnicích druhých tříd, na dálnicích by měli začít v úterý. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sčítání dopravy se opakuje ve zhruba pětiletých cyklech. Podle posledního sčítání z roku 2016 provoz na českých dálnicích od roku 2010 vzrostl o 11 procent. U silnic prvních tříd byl nárůst třináctiprocentní podobně jako u silnic nižších tříd.

Spor v kauze Dieselgate pokračuje. Volkswagen odmítl mimosoudní vyrovnání s českými klienty

Číst článek

Sčítači v neděli začnou zejména na menších silnicích druhých tříd, na dálnicích by měli provoz sledovat od úterý.

Akce měla původně začít už na jaře, a to sběrem dat. Vzhledem k pandemii koronaviru, která v uplynulých měsících ovlivnila dopravu v Česku, se ale Ředitelství silnic a dálnic dohodlo s dodavatelem zakázky, konsorciem firem pod vedením brněnského Centra dopravního výzkumu, na jeho přesunutí na příští rok.

Prázdninová a podzimní část se však po znormalizování intenzity provozu v posledních týdnech uskuteční už letos.

Údaje ze sčítání dopravy jsou určeny vedle Ředitelství silnic a dálnic primárně pro ministerstvo dopravy a kraje. Výstupy jim poskytnou nejen informace o zatížení dálniční a silniční sítě, ale poslouží i pro projektovou a investiční přípravu nových silničních staveb a posuzování vlivu dopravy na životní prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme