Ze začátku to bylo peklo, ale i na připojení k internetu se dá ušetřit, říkají moderní nomádi

Opustit pracovní rutinu, přesunout své živobytí do dodávky a procestovat Evropu. To je scénář, podle kterého právě teď žijí moderní nomádi Alžběta a Jakub Žídkovi. Co všechno tento životní styl obnáší? To mladí cestovatelé serveru iROZHLAS.cz vylíčili ve třídílném rozhovoru. Po přiblížení předstartovních příprav a každodenních zážitků si nyní můžete přečíst, jak nomádi na cestách zůstávají online.

Rozhovor, 3. část Praha/Pont-Audemer (Francie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžbětu a Jakuba Žídkovy zastihl server iROZHLAS.cz na cestách po Francii. Mladí Češi se před čtyřmi měsíci rozhodli opustit každodenní rutinu, při které do noci seděli nad prací, a změnit se v moderní nomády - lidi, kteří v obytném voze cestují po světě, přičemž své putování dokážou obratně skloubit i s prací a čilým životem na sociálních sítích. 

'Hádáme se jen kvůli řízení.' Moderní nomádi spotřebují pouze pár litrů vody, k večeři jim stačí meloun

Číst článek

Jak se Žídkovi na cestu chystali? To si můžete připomenout v první části rozhovoru, který serveru iROZHLAS.cz poskytli. Do jejich běžného cestovatelského života pak nahlédněte v jeho pokračování. Své vyprávění nyní nomádi zakončují praktickými radami, jak při putování Evropou co nejvýhodněji zůstávat online.

Fotografie, deníkové zápisky, mapy a další cestovatelské tipy si můžete přečíst i na jejich blogu, Facebooku či Instagramu

Zatímco Jakub připravoval video a fotky, které si můžete prohlédnout ve fotogalerii, Alžběta odpovídala na naše otázky.

Při vašem vyprávění jsem si uvědomila, že mnoho věcí, které každý den používám, vlastně nepotřebuji. Bez čeho se ale ani nomádi neobejdou, je internet. K čemu ho nejvíce používáte?
Nejvíce ke stahování velkého objemu dat k postprodukci, kterou se Jakub živí. K posílání zpracováných videí, k nahrávání článků a fotek na blog, na e-maily, Instagram, Facebook a Skype s rodinou nebo na ukládání a stahování článků do Pocketu (online úložiště, pozn. red.). Dále na plánování cesty a k občasnému hledání polních cestiček, které v navigaci nemáme.

Na cestách Alžběta s Jakubem objevují i místa, o kterých se v klasických cestovatelských průvodcích nepíše. | Foto: Jakub a Alžběta Žídkovi | Zdroj: archiv autorů

Představa, že jsem v cizině a neustále přijímám a posílám videa a fotky, mě trochu děsí. Víte, jak velký objem dat už jste takhle přenesli a kolik vás to dohromady stálo?
Postahovali jsme přes 700 GB videomateriálu a nahráli tak 30 GB videí a fotek. SIM karty a kredit nás za ty čtyři měsíce stály 3068 korun a internet v internetových kavárnách vyšel na 214 korun, počítáno kurzem eura ze 7. července.

Dá se i na připojení k internetu nějak ušetřit? Třeba právě pomocí veřejného wifi signálu v kavárnách?
Po veřejných wifi v obchodních centrech a kavárnách jsme se plahočili ze začátku kvůli každému nahrávání fotek nebo stažení i menšího množství dat. Od té doby, co kupujeme lokální SIM karty, už chodíme stahovat na veřejné wifi nebo do internetových kaváren jen soubory o desítkách gigabajtů.

"Neodhazujeme odpadky, nedriftujeme na loukách, neděláme nepořádek. To by měl být základ všech, kdo do přírody jezdí autem," říká Alžběta Žídek. | Foto: Jakub a Alžběta Žídkovi | Zdroj: archiv autorů

Internetové kavárny se nám osvědčily hlavně ve Španělsku a Maroku, kde internet v obchodních domech nebo kavárnách není příliš rychlý a kvůli desítkám gigabajtů bychom tam museli vysedávat i několik hodin. Ve Španělsku se místům s internetem říká locutorio, v Maroku cyber. A když vás tam nenavede infocentrum, pak zaručeně pomohou studenti.

Zkusili jste někdy na pár dní zůstat zcela offline, nebo to vzhledem k práci a udržování blogu nepřichází v úvahu?
Vždy v sobotu se snažíme být online jen úplně minimálně. Takhle se to snažíme dělat i v Česku. To i pracovní e-maily zůstávají nezaktualizované a Instagram se obejde bez nového obrázku.

Dotklo se vás nějak červnové zrušení roamingu v EU?
Takřka vůbec. V Čechách jsou nabídky operátorů stále ve srovnání s Evropou přestřelené, takže jsme po 15. červnu zůstali v módu kupování lokálních SIM karet. Teď přemýšlíme, že zakotvíme u francouzské Free SIM karty, která za 20 eur nabízí 25gigabajtový roaming. Teď totiž cestujeme rychleji a v každé zemi, kterou máme v plánu stihnout, nebudeme déle než týden.

Výlet na Algarve | Foto: Jakub a Alžběta Žídkovi | Zdroj: archiv autorů

Ve které zemi byl zatím přístup na internet nejsnazší a nejvýhodnější a kde tomu bylo naopak?
Našimi favority jsou Portugalsko a Francie. Francie má jen tu nevýhodu, že u SIM karet jsou počáteční pořizovací náklady od 10 eur výš za jednu kartu. Naopak v Portugalsku neplatíte za samotnou SIM nic. Výhodný datový tarif byl ale na pouze datové SIM kartě, tudíž se na ni logicky ani nikdo nedovolá. V Portugalsku navíc i v kdejaké malé vesničce najdete rychlý kavárenský internet, což se nám ve Španělsku nepovedlo najít ani ve velkých obchodních domech typu Carrefour.

Vybaví se vám nějaké problémy, které jste s roamingem na cestách měli?
Ze začátku to bylo peklo. Objednali jsme si ještě do Čech španělskou Orange Mundo SIM kartu, jenže na té, jak jsme potom zjistili, se musí tarif 100 Mb za 1 euro nejprve aktivovat. Přednabitý kredit nám tedy profičel mezi prsty hodně rychle, a než jsme to dojeli vyřešit do Španělska, čerpali jsme česká předražená data nebo právě volné wifiny v obchodních centrech, které jsou dimenzované pro hodně lidí, a tudíž fungovaly jakž takž rychle.

Největší bizár jsme viděli ve Švýcarsku, kde nás O2 přivítalo nabídkou 1 MB za 240 Kč. Tuhle smsku máme doteď uloženou i vyfocenou. Je to nabídka mimo jakýkoli tarif, i tak je to ale trochu moc.

Zažili jsme také jednu bojovku, kdy Kubův klient ztratil jednu 2GB prezentaci a potřeboval ji akutně poslat do druhého dne. Večer a kus noci jsme strávili hledáním wifiny, kde bychom nemuseli sedět několik hodin. Nakonec jsme to vyřešili na francouzské univerzitě, kde nám jedna studentka dala své přístupy k místní síti a soubor jsme nasdíleli za hodinu.

Internet cestovatelé potřebují, i když zrovna nemusí v cizině pracovat. Máte na vašem blogu nějaký přehled tipů, jak levně a pohodlně zůstávat online?
Na blogu máme hned nahoře tagy a čtenář se může rychle zorientovat. Tipy na internet najde pod tagem Internet. Jsou tam teď dva články rozdělené podle zemí, které jsme postupně projížděli. Aktuálnější je ten o Španělsku, Portugalsku a Maroku, kde už čtenáři nenajdou tipy, v jakém obchodním domě to fičí nejrychleji, ale spíše se dočtou o tom, jakou SIM kartu si vybrat, aby nemusel ztrácet tolik času na veřejných wifi.

Společnost mladým cestovatelům dělá fenka Róza. | Foto: Alžběta a Jakub Žídkovi | Zdroj: archiv autorů

Ještě musíme podotknout, že naše nároky jsou vysoké, protože potřebujeme občas stahovat třeba 20-50 GB dat videí ke zpracování a nebo nahrávat na blog fotky ve vyšší kvalitě. A taky jsme zhýčkaní z domova. Věděli jste, že Česká republika patří mezi první desítku zemí s nejrychlejším internetem na světě?

Děkujeme za praktické rady! Nechám vás už zase v klidu cestovat. Řeknete mi jen na závěr, kam máte nyní namířeno?
Přepravujeme se teď na nás nezvykle rychle do Rujány, kde máme sraz s kamarády. Máme na to týden a teď jsme teprve v Normandii. V Belgii si dáme jen vafle a legendární frittes na stojáka, v Nizozemsku koukneme na tulipány, v Brémách skočíme na kafe s kamarádkou z Erasmu a fičíme dál.

Zpět doma musíme být až v polovině srpna, tak po Rujáně zamíříme ještě na sever Polska a přes Bělorusko do Lotyšska. Bělorusko totiž letos v únoru zrušilo vízovou povinnost pro krátkodobé pobyty, tak tam chceme alespoň nakouknout.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme