Politici lidem stále hledají nepřítele, říká architekt David Vávra

„V lidech je pěstovaný vzdor. Mají v sobě přetlak, mají pocit, že jsou ubližovaní a politici to v nich živí, hledají jim pořád nepřítele. Třeba je to zaměstnanec, Evropská unie nebo emigrant,“ říká v pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu Plus architekt, herec, básník, spisovatel, dokumentarista, tatínek čtyř dětí David Vávra. „Nikdo z nich jim neříká, jak se ve skutečnosti mají dobře," dodává.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tenkrát, když jsme dělali Českou sodu, politici a osobnosti tvořili jistou realitu a my jsme k ní přidávali ten surrealismus. Dnes osobnosti tvoří kompletní balíček slovy PR agentur, čili dodávají realitu se surrealitou v jednom a pro nás tady není místo. Takže tu Českou sodu a Alles Gute dělají za nás. My si můžeme spokojeně chodit kolem řeky a brnkat třeba country.“

Musí to mít logiku

„Nejvíc jsem ovlivněn lidmi, kteří si návrh objednávají. Vzápětí pak hned místem, kde ten dům je. A pokud vedle stojí nějaká kubistická vila a já mám pocit, že by tam měl zaznít protitón kubismu, nebo když najdu na takovém baráku, který se přestavuje, nějaký kubistický artefakt - jako například na budově Švandova divadla, kde jsme našli kubistickou fasádu, tak ho stejně jako tuto fasádu okamžitě obnovím. Tedy musí to mít logiku a musí to souznít s tím, kdo to platí,“ odpovídá David Vávra moderátorce na otázku, zda je ovlivněn svým oblíbeným kubismem, když navrhuje rodinné vily nebo jiné obytné objekty.

„Nejsem architekt, který vezme peníze investora a postaví si nějaký svůj barák. Musí vzniknout první idea a první skica, kde musí klient říct: Rozumíme si? Naplní to moje představy a vejdeme se do peněz? Říkám, že architekt má dva nepřátele: nápady a hodně peněz. Vždy, když je těch peněz méně a architekt má méně nápadů, je ten dům lepší,“ dodává.

Radostná doba havlovské demokracie

„Vzpomínám na okouzlující, krásnou dobu havlovské demokracie, která byla asi tím nejradostnějším, co jsem v životě zažil. I když ostatní doby byly nesmírně inspirativní. Komunismus byl inspirativní proto, že jsme měli jasného, poznatelného nepřítele, který byl docela prostý. A nechal nás žít, což bylo dost nepředstavitelné. Nebyla padesátá léta, byla hnusná, normalizační, průměrná, šedivá sedmdesátá a osmdesátá léta. Nebyli jsme tak stateční, abychom byli v kriminálu,“ vzpomíná Vávra v kontextu divadla Sklep. 

David Vávra

Architekt, herec, zpěvák, dokumentární tvůrce, výtvarník, básník a spisovatel David Vávra se narodil 9. března 1957 v Praze. Absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademie výtvarných umění v Praze. Společně s Milanem Šteindlerem v 70. letech v Praze spoluzakládal divadlo Sklep. Jako architekt působil především v Praze a okolí, věnuje se především obnovám budov. Rekonstruoval Švandovo divadlo nebo interiér baru kulturního domu Dobeška. Je spoluautorem a průvodcem televizních cyklů Šumná města a Šumné stopy. S manželkou Hanou vychovávají čtyři děti, dvě z nich jsou adoptovaná.

Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme