Jakmile se přestaneme ptát, přestaneme se posouvat, říká moderátor Hyde Parku Civilizace Daniel Stach

V pořadu Hyde Park Civilizace České televize pravidelně mluví s lidmi, kteří jsou ve svém oboru naprosté špičky. „Nejde ale o to, kolik mají doma cen, ale o to, co skutečně dělají,” zdůrazňuje na Radiožurnálu v rozhovoru s Lucií Výbornou moderátor Daniel Stach.

Host Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvil s cestovatelem Miroslavem Zikmundem, překladatelem Martinem Hilským, ale třeba i s kosmonautem Sergejem Krikaljovem, nositelem Nobelovy ceny Jošinorim Ohsumim nebo vědcem a propagátorem ateismu Richardem Dawkinsem.

„Nikdy nebudeme mít odpověď na všechno a je to dobře. Jakmile se přestaneme ptát, přestaneme se posouvat. I věda je do jisté míry otázkou víry: můžeme si třeba představit kvarky? Vůči neznámému mám respekt a pokoru,” uvažuje Daniel Stach ve vysílání Radiožurnálu. 

Přemýšlení je cesta 

V rozhovorech, které na České televizi vede s předními vědci a mysliteli současnosti, je jeho úloha klíčová. Tématům, o nichž se svými hosty mluví, totiž musí perfektně porozumět i on sám - jedině tak je pak prý může zprostředkovat i divákům.

Moderátor Stach: Při přípravě Hyde Parku Civilizace jsem přečetl celkem asi 55 tisíc stran materiálů

Číst článek

„Hodně proto čtu, v týmu Hyde Parku Civilizace mám kromě toho perfektní podporu,” říká. „Vždy dáme dohromady materiál, s nímž jdu do studia,” popisuje, jak se na rozhovory připravuje.

To je ovšem jen část jeho práce. „Pokud se host nedostane k tomu, aby téma srozumitelně vysvětlil, v tu chvíli jsem selhal. Mým úkolem je popularizovat vědu,” zdůrazňuje.

„Přemýšlení je cesta. To, kam se dostaneme, už je na nás - ale pojďme!”

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme