‚Neustále kontrolují kurzy.‘ V poradnách se začínají objevovat závislí na investicích a akciích

Závislost na alkoholu, výherních automatech nebo sázení. S těmito problémy pomáhají pracovníci organizace Podané ruce svým klientům běžně. V poslední době ale do poraden míří stále častěji lidé se závislostí na investování. Té nahrává podle expertů vysoká inflace v Česku, kvůli které si někteří lidé zkouší přivydělat právě tímto způsobem.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kryptoměny

Kryptoměny | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Začal jsem s investováním zhruba před dvěma lety. Inspiroval mě k tomu kamarád, který investoval do kryptoměn a do akcií. Přišlo mi to jako docela zajímavá věc. Vůbec jsem to do té doby neznal, tak jsem to chtěl také zkusit,“ říká Jakub z Olomouce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen alkohol nebo automaty. Do poraden čím dál častěji chodí i lidé se závislostí na investování

Jenže na investování může vzniknout závislost podobně jako třeba na online sázení nebo hraní. Lidé s takovými potížemi se čím dál častěji objevují v poradnách organizace Podané ruce, kde její pracovníci pomáhají lidem se závislostí.

„Pozorujeme vzrůstající trend lidí, kteří vyhledávají pomoc právě v rámci investování, které je nadměrné a už je ohrožující. Častěji to bývají muži,“ objasňuje krizová interventka Jana Dominika Šatánková z olomouckých Podaných rukou.

Investující by měli zpozornět, pokud jim aktivita začne zasahovat do kvality vztahů nebo přichází o větší obnos peněz, než si můžou dovolit.

Krátké pocity štěstí, záplava dopaminu. TikTok je postaven na způsobování závislosti, varuje psycholog

Číst článek

„Tito lidé zanedbávají rodinu a je pro ně primární kontrolovat telefon, jak se kurzy mění. Nebo investují peníze, o které si ani nemůžou dovolit přijít,“ shrnuje Šatánková.

Kromě toho, že je užitečné si stanovit finanční limit na investice, doporučuje krizová interventka také porozumět tomu, odkud se potřeba investic vzala.

„Spousta lidí investuje proto, že mají vidinu zabezpečení se na stáří. Teď je doba finančně náročná. Problém nastává, když naletí nějakému podvodníkovi anebo nedostatečně znají situaci a pouští se do něčeho, čemu nerozumí,“ upozorňuje Šatánková.

Pracovníci Podaných rukou klientům s touhou investování omezit nebo s ním zcela přestat, pomáhají různě. Cestou může být například deník kontrolovaného investování, terapie nebo třeba spolupráce s partnerem nebo partnerkou.

Barbora Weinekötter, Aneta Ščibrániová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme