Světová zdravotnická organizace varuje před kombinací vakcín. Chybí podle ní data o dopadech

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, aby lidé nemíchali vakcíny od různých výrobců dohromady. Podle hlavní vědecké pracovnice Soumyi Swaminathanové se jedná o nebezpečný trend, protože o důsledcích míchání vakcín není dostatek dat. Organizace zároveň apelovala, aby bohatší státy neskupovaly vakcíny na přeočkování, když chudší státy nemají naočkované ani zdravotní pracovníky. Informovala o tom agentura Reuters.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se lidé budou rozhodovat, kdy a kdo získá další dávky, bude v zemích podle Swaminathan panovat chaos | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsme v oblasti bez dat a bez důkazů, co se týče míchání a kombinování vakcín,“ řekla Swaminathanová na online brífinku.

Pokud se lidé budou rozhodovat, kdy a kdo získá další dávky, bude v zemích podle ní panovat chaos.

‚Když se otevře, přenosů přibude.‘ WHO varuje před rozsáhlým rušením proticovidových opatření

Číst článek

Světová zdravotnická organizace v pondělí také apelovala na bohatší státy, aby neobjednávaly očkovací látku na přeočkování populace v situaci, kdy jiné země nemají dostatek vakcín ani na první dávku.

Předseda Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v té souvislosti připomenul, že počet obětí koronaviru opět stoupá a delta mutace se rozšiřuje do čím dál více zemí. Řada zemí přitom teprve čeká na dodávky vakcín pro své zdravotní pracovníky.

Jmenoval přitom Pfizer a Modernu jako výrobce, kteří by se měli soustředit na dodání očkovací látky do programu COVAX, který zajišťuje vakcíny chudším zemím, místo dodávání přeočkování.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme