Studenti z Moravského Krumlova předají petici proti stěhování epopeje

Nechte nám Slovanskou epopej do doby, než pro ni najdete trvalé místo. To je stručné přání zástupců z Moravského Krumlova, s kterým chtějí předstoupit 3. listopadu před zastupitele hlavního města. Toto poselství předají na podatelnu pražského magistrátu dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod občanů za udržení Slovanské epopeje v Moravském Krumlově | Zdroj: ČTK

Celkem 310 kilometrů pěšky museli urazit zástupci Moravského Krumlova a v různých městech zastavovat, aby se svými požadavky seznámili i jiné. Například Miroslava Ondráka z Kutné Hory. Ten se k pochodu i připojil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem stěhování Muchovy epopeje z Moravského Krumlova sleduje reportérka Michaela Vetešková

„Epopej mě asi před dvěma roky dalo říci úplně sebrala. Když jsem se dozvěděl, že se půjde tento pochod, okamžitě jsem se přihlásil. A vyrážím.“

Odpoledne by měli účastníci pochodu dojít až na Mariánské náměstí před pražský magistrát a zamířit rovnou do podatelny. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny tak bude vše připraveno k tomu, aby zastupitelé z Moravského Krumlova mohli předstoupit před ty pražské. A říct:

„My zásadně nesouhlasíme se stěhováním (Muchových pláten) do špatných podmínek ve Veletržním paláci.“

Právě tam je od jara umístěno pět pláten a v nejbližších dnech by k nim mělo přibýt ostatních patnáct. Ve Dvoraně Veletržního paláce by měl být celý Muchův cyklus o českých a slovanských dějinách vystaven do doby, než pro něj Praha najde stálé místo, anebo se jej rozhodne půjčit na výstavu do Tokia.

Kde nakonec celá epopej spočine, není vůbec jasné. Před několika měsíci se mluvilo o nové stavbě na Letné, také o areálu na Pohořelci a nově je ve hře také prostor hlavního nádraží včetně secesní Fantovy kavárny.

Michaela Vetešková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme