‚Nepatřičná nadsázka.‘ Babiš bere zpět slova o počasí a koncertech, kterými komentoval protesty

Demonstrovat přišlo v úterý na Václavské náměstí podle organizátorů 120 tisíc lidí. A jako důvod nejčastěji zmiňovali premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle předsedy vlády ale bylo hezky a lidé tam chodili na koncerty. Za svá slova se pak ve středu ráno omluvil. Označil je za nepatřičnou nadsázku.

Praha (Aktualizováno: 13:00 5. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byla to nadsázka. Můžu se za to určitě omluvit. Paní redaktorka dobře věděla, že je to nadsázka, byla to první věta. Asi to bylo nepatřičné, takže já se omlouvám,“ prohlásil premiér Andrej Babiš před odletem do britského Portsmouthu na oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii.

130 hlasů, 130 tváří, 130 důvodů. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat na Václavské náměstí

Číst článek

Omluvil se tak za svá úterní slova, kdy mimo jiné řekl, že demonstrace nesleduje. „Nesleduju, proč bych to sledoval. Je hezky, tak oni tam chodí teďka na koncerty,“ uvedl v úterý Babiš pro server Novinky.cz.

„Pokud lidé řvou na náměstí, že jsem lhář, podvodník, zloděj, tak to je nepřijatelné. Nejsem lhář, podvodník, zloděj,“ poznamenal premiér. „Nechápu, proč lidé demonstrují. Nemají žádný důvod demonstrovat,“ uvedl Babiš.

Server iROZHLAS.cz se v úterý vydal mezi protestující na Václavské náměstí, kde reportéři vyzpovídali přes stovku demonstrujících. Ptali se především na to, proč lidé přišli protestovat. Všech 130 odpovědí najdete v článku.

Protesty za nezávislost justice, proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové za ANO a premiérovi Andreji Babišovi organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem. Babiš pak zopakoval, že s organizátory se sejít nechce. A Mináře nazval „novou superstar“.

Portréty premiéra Babiše a ministryně Benešové mezi protestními transparenty v úterý během demonstrace na Václavském náměstí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nemám s panem Minářem o čem debatovat. Pan Minář se akorát potřebuje mediálně zviditelňovat. Není to pro mě partner. Akceptuji, že máme svobodu a demokracii, lidé demonstrují. Já jen říkám, že demonstrují proti lžím,“ podotkl Babiš.

A připomněl, že zástupci jiné iniciativy Rekonstrukce státu, kteří požadují sedm pojistek pro nezávislost justice, už v úterý jednali s Benešovou.

Bude Česko vracet peníze?

Premiér na ranním brífinku mluvil také znovu o auditní zprávě Evropské komise, podle které je ve střetu zájmů. A kvůli tomu by mohly firmy, které v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, vracet stamilionové dotace.

Evropská komise hájí své auditory proti Babišovi. ‚Pracují objektivně,‘ zdůraznil její místopředseda

Číst článek

„Pokud by Česká republika uznala ty nesmyslné argumenty evropských auditorů, kde říkají, že v rámci programu inovace a energetické úspory by měla moje bývalá firma vracet asi 250 milionů, tak pokud by to byla pravda, tak Česká republika bude vracet 30 miliard. Všechny firmy. Proto to považuji za nepřijatelný útok na český rozpočet, na Českou republiku,“ uvedl Babiš.

Premiér přitom v posledních dnech mnohokrát opakoval, že žádné peníze Česko vracet nebude.

„Chci zdůraznit, že Česká republika nebude vracet žádné peníze,“ prohlásil už v pátek, v den zveřejnění návrhu auditní zprávy, před poslanci ve sněmovně.

Babiš: Nesmyslné závěry auditu

Babiš pak v pondělí znovu zopakoval, že předběžné závěry auditu jsou nesmyslné. A Evropská komise je tak podle něj nepotvrdí. „Myslím, že to nemůže potvrdit, protože jsou nesmyslné,“ uvedl Babiš.

Od Austrálie po Kanadu, od Daily Sabah po El País. Světová média píšou o demonstraci i ‚českém Berlusconim‘

Číst článek

To už ale jak odborníci, tak někteří politici odmítli. „Neumím si představit argument, který by dokázal názor komise změnit o 180 stupňů,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a nyní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

A podobně mluvil ve vysílání Radiožurnálu také Vojtěch Filip, šéf KSČM, která vládu dlouhodobě podporuje.

„Změna tam může být, ale nepředpokládám, že dojde ke změně zásadní,“ poznamenal Filip.

Podle návrhu auditní zprávy, který zveřejnil server iROZHLAS.cz, má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Demonstraci na Václavské náměstí svolalo hnutí Milion chvilek pro demokracii. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme