Zemřela Anna Honová. Statečná žena, kterou týrali v komunistické věznici v Uherském Hradišti

Zemřela politická vězeňkyně Anna Honová, oznámila Paměť národa. Kvůli své protikomunistické činnosti strávila 22 měsíců ve věznici v Uherském Hradišti.

Uherském Hradišti/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Honová | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Anna Honová se narodila 8. 8. 1926 v Uherském Brodě. Po absolvování ekonomické školy v Uherském Hradišti pracovala jako pokladní a účetní v Luhačovicích.

Nějakou dobu žila v Praze, kde bydlela u paní Pokorné-Purkyňové, vnučky Jana Evangelisty Purkyně, v jejímž bytě se scházela pražská inteligence, která v Anně Honové formovala vlastenectví. Po návratu z Prahy na Moravu v roce 1948 přijala nabídku uherskobrodského podnikatele Bruštíka do potravinářské firmy Raciola, kde pracovala jako účetní.

O půl milionu víc než loni. Paměť národa ve sbírce ke Dni válečných veteránů vybrala 1 300 000 korun

Číst článek

Byla obviněna z maření vyšetřování, ze sdružování s jinými činiteli proti republice, z rozšiřování protikomunistických letáků a ve vazbě a věznici v Uherském Hradišti a v Brně strávila 2,5 roku. V uherskohradišťské věznici byla vyslýchána a zastrašována obávaným vyšetřovatelem Holubem.

V roce 1968 spoluzakládala organizaci K 231, tedy Klub bývalých politických vězňů, a byla opět předvedena k těžkému výslechu na StB.

V roce 2007 převzala z rukou prezidenta Václava Klause státní vyznamenání, medaili Za zásluhy o stát. Je i čestnou občankou města Uherský Brod.

Tomáš Fránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme