Armáda má problémy s náborem

Přiznala to poprvé od roku 2005, kdy Česko zrušilo základní vojenskou službu a má plně profesionální vojsko. Ministerstvo obrany sice neskrývalo problémy s nedostatkem například zdravotníků, řidičů a dalších profesí, dramaticky nízký počet zájemců o službu ale zaznamenalo teprve nedávno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská přehlídka

vojenská přehlídka | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Rostoucí konkurence na trhu práce, nízká nezaměstnanost a také stále riskantnější zahraniční mise. To jsou podle ministerstva obrany některé z hlavních příčin klesajícího zájmu o službu v profesionální armádě. Naplňují se tak obavy některých odborníků, kteří už před několika lety varovali, že se nepodaří získat dostatečný počet mladých mužů a žen.

Zatímco v roce 2005 evidovala rekrutační střediska přes 17 tisíc zájemců, loni jich bylo už jen 7 tisíc. Další kategorií jsou takzvaní uchazeči. To jsou lidé, kteří mají narozdíl od zájemců podepsanou žádost o práci vojáka z povolání. Před třemi lety jich bylo skoro o polovinu vice než letos.

Že je situace opravdu vážná neskrývá ani mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek: "Počet zájemců o službu v Armádě České republiky klesá, dá se říci, každoročně. Pořád je to ještě dost lidí, abychom dokázali stanovené rekrutační počty splnit. Ale v horizontu 3 až 5 let by to ale nemuselo být možné."

Sníží se i nároky?

Pokud se armádě nepodaří naplnit stanovené počty, nebude plně bojeschopná a Česko tak nesplní své závazky vůči NATO. Aby vojsko získalo alespoň někoho, bude se muset spokojit s lidmi, kteří nebudou po fyzické, psychické nebo i morální stránce plně vyhovovat nárokům na službu. Mimochodem ty nejrůznější normy týkající se hlavně tělesné zdatnosti už musela armáda několikrát změkčit.

Podle ministerstva je hlavním důvodem nízkého zájmu sílící ekonomika: "Evidentně hlavním důvodem, který se dá pozorovat ve všech vyspělých státech, je, že když se daří ekonomice, tak lidé mají menší zájem o službu v ozbrojených sborech. Je to logické, protože ozbrojené sbory na jedné straně přinášejí určitou jistotu, na druhé však omezují do určité míry svobodu a přinášejí i nebezpečí."

Jedním z důvodů může být i fakt, že zahraniční mise jsou stále nebezpečnější. Dřívější operace třeba v Bosně nebo v Kosovu byly mnohem méně nebezpečné než působení na Blízkém Východě. Zatímco na Balkáně vojáci nahrazují spíš policejní složky a udržují v těchto zemích pořádek, v Afghánistánu nebo Iráku čelí úplně jinému riziku.

To si armáda uvědomuje a kromě klesajícího kursu dolaru to byl také důvod, proč zvýšila příplatky za službu právě v zahraničních misích. Zatímco dřívější strop byl 4 tisíce dolarů, od května to už bude 10 tisíc.

Vojsko také může nabídnout různé studijní nebo rekreační pobyty a v neposlední řadě i vyšší příplatky na bydlení. Počítá se i s otevřením dalších náborových středisek a také s informačními kampaněmi. Ta poslední v tištěných médiích a na internetu se jmenuje "Flek pro tebe, který stojí za to". Nakolik dokázala konkurovat té policejní kampani "Pomáhat a chránit" se teprve ukáže.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme