Vojákům dochází balistické přilby. Vybavení končí životnost a armáda stále nemá náhradu

Jen co se ministerstvu obrany podařilo vyřešit dlouhodobé problémy s nedostatkem neprůstřelných vest, hrozí další komplikace. Vojákům dochází balistické přílby. Vybavení postupně končí životnost a armáda stále nemá náhradu. Už dvakrát se nepodařilo vypsat rámcovou smlouvu a některým útvarům tak hrozí nedostatek vybavení už během jara.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda ČR (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr, DVIDSHUB, CC BY 2.0 | Zdroj: Flickr

Akutní nedostatek přileb hrozí například vojenským policistům. Části vybavení projde životnost už v dubnu a nové podle mluvčí Lenky Haberové útvar nemá. „V roce 2018 končí životnost u všech balistických přileb, které vojenští policisté používají," řekla Radiožurnálu.

Mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka dlouhodobé nesnáze se zakázkou přiznává. „V roce 2015 byla vyhlášena zakázka na pořízení ochranné pancéřové přilby. Veřejná zakázka však byla zrušena, protože všichni uchazeči nesplnili technické požadavky," popsal.

Třetí pokus

Stejně podle Caletky dopadl i druhý pokus o nákup přileb o rok později. Teď je v procesu třetí. Ministerstvo v současné době posuzuje nabídky tříleté rámcové dohody v rozsahu 435 milionů korun. Obrana počítá, že by tak ročně obměnila na 3000 přileb. Dodavatele chce vybrat do konce března.

„Já bych velmi ráda nastavila lépe celé plánování našich budoucích potřeb. Aby ta výstroj opravdu byla," dodala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za hnutí ANO.

Přeprava vojáků, průzkum i podpora. Armáda vybere nové vrtulníky v otevřeném výběrovém řízení

Číst článek

Problémy s dodávkami balistické výbavy totiž ministerstvo neřešilo poprvé. Loni armádě chyběly neprůstřelné vesty a musela nouzově nakoupit americké součástky. Tehdy ale řadoví vojáci upozorňovali, že velikostně neodpovídají zbytku kompletů a před střelami tak dostatečně neochrání. Zhruba rok poté ministerstvo možné pochybení přiznává.

„Mohlo dočasně dojít v ojedinělých případech ke zmíněným disproporcím," připouští mluvčí Jiří Caletka. Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová z ODS stav přisuzuje špatné práci resortu při zadávání zakázek.

„Teď bojujeme o to, abychom skutečně alespoň nějaké vesty měli. Takže se na nich prapodivným způsobem prodlužuje životnost. Stejně tak jako na přilbách." Černochová poslance z výboru vyzve, aby se zakázkami na vojenskou výstroj podrobně zabývali.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme