Armáda se dohodla s Aerem na dokončení projektu L-159

Ministerstvo obrany dohodlo s Aerem Vodochody principy další spolupráce, tak aby projekt dodávky bitevníků L-159 armádě mohl pokračovat. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík dojednal a prezidentem Aera Vodochody Antonínem Jakubšem během schůzky v Čáslavi způsob odstranění závad, které brání letadlům L-159 v provozu. Technické řešení Vodochody předloží už v pondělí. Pokud bude ministerstvo spokojeno, zákaz lezů by mohl být v krátké době odvolán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-159 Alca | Foto: Jan Kouba

Rozsáhlou revizí projde také smlouva o realizaci zakázky. Podle Jaroslava Tvrdíka bude zrušeno 24 dodatků, které nahradí dodatek jediný. V něm budou řešeny všechny sporné problémy. "Ministerstvo obrany vychází vstříc tím, že je ochotno akceptovat jakékoliv nové navržené termíny. Máme jedinou podmínku - tyto podmínky musí být reálné," zdůraznil Tvrdík. Nové ujednání bude obsahovat i snakce za neplnění závazků. Smluvní dodatek uzavřou obě strany do 10. prosince, kdy Česko navštíví viceprezident firmy Boeing, majoritního vlastníka Aera.

Také prezident Jakubše vyjádřil uspokojení, když zdůraznil, že na projektu L-159 pro armádu přímo závisí úspěch Aera na zahraničních trzích. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zopakoval, že armáda potřebuje bojeschopné stroje a že věří, že už se nebude opakovat situace, kdy se mnoho naslibovalo a málo plnilo.

Vojáci při úterním přebírání dvou nových letounů zjistili závadu na spojení počítače řídícího motor letadla a diagnostické jednotky. Po prověření ostatních L-159 byla obdobná chyba objevena i na několika dalších strojích. Pravděpodobnou variantou je chyba počítačového software. Velitel vzdušných sil František Padělek lety bitevníku ve středu zastavil.

Jaroslav Zvára, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme