České děti nejčastěji umírají kvůli úrazům

Nejčastější příčinou úmrtí českých dětí a dospívajících jsou úrazy, které jsou navíc po nemocech dýchacích cest druhou nejčastější příčinou nemocnosti. Pro případ úrazu je pojištěno 78 procent dětí a mladých do 18 let - z těch bylo v letech 1996 až 1999 bylo pojišťovnám nahlášeno 1182 smrtelných úrazů, což je v průměru 295 ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekl to Stanislav Poklop z České asociace pojišťoven na konferenci Dětství bez úrazů, kterou po minulé dva dny pořádala obecně prospěšná společnost Podaná ruka jako součást Národního týdne primární prevence úrazů dětí.

Státní zdravotní ústav udělal výzkum mezi 190 tisíci dětmi od šesti do 15 let v roce 1998. V této skupině bylo hlášeno téměř 32 tisíc úrazů. Častěji úraz utrpěli chlapci (57 procent), nejčastěji v sedmé třídě základní školy. Nejvíce úrazů bylo na jaře a v létě. Nejčastějším úrazem byla zlomenina, vykloubení a zhmoždění, nejčastějším místem úrazu byly škola (26 procent) a domov (22 procent).

Vědce zarazil překvapivě vysoký počet úrazů při konfliktech mezi dětmi, bylo jich 7,4 procenta, výrazně více jich bylo v Praze - podílela se na celkovém počtu jednou desetinou.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme