Česko má šanci získat zpět peníze, o které přišlo při privatizaci MUS, míní ministerstvo financí

Česká republika má podle ministerstva financí šanci získat zpět peníze, o které přišla v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti. Ovlivnit by to mohl zatím nepravomocný rozsudek švýcarského soudu nad pěti bývalými manažery společnosti. Ti byli odsouzení za praní špinavých peněz a podvody k nepodmíněným trestům vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí | Foto: Filip Jandourek

Nyní musí ministerstvo počkat ještě na druhou část rozsudku, která se bude týkat škody. Od toho se budou odvíjet další kroky české strany.

Transakce kolem MUS podle nepravomocného verdiktu způsobily českému státu škodu zhruba dvě miliardy korun. Petice českých manažerů, kterým švýcarský soud uložil nepodmíněné tresty za podvody a praní špinavých peněz, trvá na své nevině.

„Soud buď rozhodne o restituci části ve Švýcarsku zadrženého majetku ve prospěch České republiky, nebo o jeho konfiskaci, kdy se bude Česká republika ucházet o prostředky v novém řízení a u téhož soudu. Nejsou ale vyloučeny ani další varianty,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Soud ve švýcarské Bellinzoně odsoudil bývalé manažery Mostecké uhelné Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého za podvod a praní špinavých peněz k nepodmíněným trestům vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců.

Odsouzení manažeři MUS jsou na svobodě. Švýcarská prokuratura je pustila z vazby

Číst článek

Odsouzení bývalí manažeři Mostecké uhelné | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme