Chystaný přesun zaměstnanců ČD může skončit stávkou

Dopravním odborářům se nelíbí rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty. Nařídil přesun skoro deseti tisíc zaměstnanců Českých drah pod státní Správu železniční dopravní cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno, hlavní nádraží | Foto: Marián Vojtek

Odboráři rozhodnutí považují za porušení pravidel sociálního dialogu, protože je o tom ministr dopředu neinformoval. Na vyhlášení generální stávky v dopravě se ale zatím neshodli.

Jak říká předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša, teď požadují okamžité jednání s premiérem Petrem Nečasem:

„Doufáme, že jak předseda vlády, tak i ostatní členové si uvědomují svou odpovědnost za chod státu a tento dialog bude obnoven. V případě, kdyby k tomu opravdu nedošlo, tak naše prohlášení končí tím, že budeme muset přistoupit k dalším razantním krokům,“ zdůraznil Pejša.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce Svazu odborářů služeb a dopravy Jindřich Berounský nevylučuje ani uspořádání stávky

Strategické rozhodnutí

Ministr dopravy Vít Bárta nařídil přesun tisíců zaměstnanců zaměstnanců Českých drah na státní Správu železniční dopravní cesty se týká například výpravčích, signalistů a hláskařů. Přesun by se měl uskutečnit co nejdříve, podle ministra jde o další krok v transformaci české železnice. Dráhy nyní zaměstnávají přibližně 27 tisíc lidí.

Oddělení obsluhy dráhy od dopravce považuje Bárta za důležité i v souvislosti s otevíráním železničního trhu konkurenci.

Ve hře je i stávka

Odboráři Bártův krok považují za porušení pravidel sociálního dialogu, protože je o tom ministr dopředu neinformoval. Zástupce Svazu odborářů služeb a dopravy Jindřich Berounský nevylučuje ani uspořádání stávky:

„A musím říci, že pokud nedojde k nějakým zásadním krokům i ze strany ministra dopravy a k jasným vysvětlením, tak je pravda, že se předpokládá, že skutečně generální stávka v dopravě nastane,“ varoval Berounský.

Milan Kopp, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme