ČSSD chce využít svých kontaktů k propuštění Čechů z Kuby

Česká strana sociálně demokratická využije svých kontaktů mezi sociálně demokratickými stranami po celém světě, aby pomohla propustit z Kuby dva vězněné české občany. Po jednání předsednictva strany to řekl předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér poznamenal, že vláda v tomto případě postupuje především cestou nepřímých jednání. Jan Bubeník a poslanec Ivan Pilip jsou už déle než týden jako údajní agenti USA zadržováni na Kubě a mají být postaveni před soud.

Dnes za nimi z Prahy odcestovali příbuzní: manželka Ivana Pilipa - Lucie a bratr Jana Bubeníka - Martin. Doufají, že se zadrženými setkají při návštěvě vězení. Pilipová a Bubeník odletěli do Paříže, odkud budou pokračovat do Havany. Bubeník předpokládá, že Češi, zatčení pro své setkání s kubánskými nezávislými novináři, jsou drženi každý zvlášť a bez informací. Svému bratrovi do kubánského vězení Villa Marista veze prádlo a čtení, neví ale, zda mu je bude moci předat. Podle Martina Bubeníka získali s Lucií Pilipovou vízum na 14 dní, které si ale mohou prodloužit.

Zeman si netroufá odhadnout úspěch intervence delegace, kterou se na Kubu rozhodla vyslat Poslanecká sněmovna. Poznamenal jen, že každé úsilí má svou cenu. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Zdeněk Škromach v této souvislosti upozornil, že sněmovna nevyslala delegaci proto, že by Pilip byl jejím členem, ale že by se podobným způsobem chovala při zatčení libovolného občana. Spekulaci, že mezi varianty propuštění Pilipa s Bubeníkem patří i jejich výměna za kubánské agenty vězněné v některém demokratickém státě, Zeman nepotvrdil ani nevyvrátil s tím, že o ničem takovém neví, a kdyby věděl, stejně by to nemohl sdělit tisku.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme